Bakteri (Bradyrhizobium japonicum) ve azotlu gübre uygulamalarının ikinci ürün soya (Glycine max.. L.) tarımında verim ve bazı tarımsal özellikler üzerine etkilerinin belirlenmesi
The determination of effects of bacteria (Bradyrhizobium japonicum) and nitrogen fertilizer on yield and some agronomic characteristics of soybean (Glycine max.. L.) grown as a double crop
  1. Tez No: 610653
  2. Yazar: ÖZHAN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma; Çukurova bölgesi ikinci ürün soya yetiştiriciliğinde, bakteri ve farklı dozlarda azotlu gübre uygulamalarının, verim ile bazı tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2019 yılında, Atlas Tohum Ziraat Şirketinin Mersin ilinin Tarsus ilçesi Çiçekli Köyündeki Araştırma Alanında, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırmada; Rhizobium Bradyjaponicum bakteri aşılaması ve altı farklı dozda azotlu gübre (0 kg/da N, 10 kg/da N, 15 kg/da N, 20 kg/da N, 25 kg/da N ve 30 kg/da N) uygulaması yapılmıştır. Materyal olarak, Arısoy çeşidi kullanılmıştır. Yapılana bu çalışmada; bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, dal sayısı, bakla sayısı, bakla başına tohum sayısı, 1000 tohum ağırlığı tohum verimi, hasat indeksi, biomass ağırlığı, yağ oranı, protein oranı ve yağ verimi gibi önemli özellikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bakteri aşılamasının ve azotlu gübrelemenin verim ve incelenen özellik üzerine olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. En yüksek tohum verimi (423.0 kg/da) bakteri aşılaması ile birlikte dekara 30 kg azotlu gübre uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental area of Atlas Seed Company located in Cicekli Village in Tarsus district of Mersin as a double crop in 2019. The aim of this study was to determine the effects of bacteria and nitrogen fertilizer applications on yield and some agronomic characteristics of soybean grown as a double crop in Çukurova region. The experimental design was a split plot with three replications. Rhizobium Bradyjaponicum bacterial inoculation and six different doses of nitrogen fertilizer (0 kg/da N, 10 kg/da N, 15 kg/da N, 20 kg/da N, 25 kg/da N and 30 kg/da N) were applied. Arısoy variety was used as a plant material. In this study; plant height, first pod height, number of branches, number of pods, number of seeds per pod, 1000 seed weight seed yield, harvest index, biomass weight, oil ratio, protein ratio and oil yield characteristics were investigated. As a result of the research, it was concluded that bacterial inoculation and nitrogen fertilization had a positive effect on yield and investigated characteristics. The highest seed yield (423.0 kg/ha) was obtained from the applied of 300 kg nitrogen fertilizer per hectare with bacterial inoculated plots.