6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verilerin korunması
Personal Data protection Within the Scope of The Data Protection Code No.6698 and the Turkish Criminal Code No.5237
- Tez No: 565139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE SONAY EVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Çalışmamız kapsamında Türkiye'de uzun yıllardır ihmal edilmiş bir konu, kişisel verilerin korunması işlenmektedir. Kişisel verilerin korunması, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesi ile birlikte ülkemizde son dönemde başta faaliyetleri kapsamında kişisel veri işleyen şirketler olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun gündemine yerleşmiştir. Bu çalışma kapsamında kişisel verilerin korunması konusu üç bölümde ele alınmıştır. Buna göre birinci bölümde kişisel verilerin korunması hakkında yaklaşım hem ekonomik hak yaklaşımı hem de insan hakları bağlamında ele alınmış, devamında ise kişisel verilerin korunmasına ilişkin olarak OECD, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından yapılan hukuki düzenlemelerden bahsedilmiş.ve hem ülkemizde hem de yabancı ülke hukuklarındaki örneklere yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında kişisel verilerin korunması konusu incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise kişisel verilerin korunmasına ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamındaki suç tipleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümdeki değerlendirme yapılırken 2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu göz önünde bulundurulmuştur. Nitekim bu kanunda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin işlenecek suçlarda Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerinin uygulanacağına dair atıf bulunmaktadır. Ayrıca bu kanun ile birlikte kişisel verilerin korunmasına ilişkin olarak uzun yıllardır tanımlanmamış pek çok kavram tanımlanmış, belirsizlikten kaynaklı birçok tartışmaya son verilmiş ve hukukumuza pek çok yeni kavram ve kurum dahil edilmiştir. Çalışmamızın tüm dünyada uzun yıllardır tartışılırken, Türkiye'de yeni yeni gündeme alınmaya başlanan kişisel verilerin korunması hukuku adına yararlı olması temennisindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study examines and analyzes the subject of data protection which has been omitted for a very long time. Subsequent to Data Protection Code no.6698 and General Data Protection Regulation entered into force, data protection issue has been included by the agendas of both private and public entities which processing personal data within the scope of their services in our country. In the context of this study, we examine data protection matter in three sections. At first, the approach to data protection is examined by referring to the economic approach and the human rights approach then, we review the legal instruments prepared by OECD, European Council and European Union and finally, we examine some examples of data protection law belongs to foreign jurisdictions and also our own jurisdiction. Secondly, data protection matter is examined within the scope of Data Protection Code no 6698 and the third and final section of the study, we review and discuss the criminal provisions related to data protection in the Turkish Criminal Code no.5237. As the matter is being examined, the Data Protection Code is also taken into consideration because the Data Protection Code refers to the criminal provisions of the Turkish Criminal Code. We expect that our study will be helpful for data protection law issues which are completely new to Turkish Law whereas they have been discussed on a very long time over the World.