İhaleye fesat karıştırma suçu
Bid rigging crime
  1. Tez No: 388874
  2. Yazar: SÜLEYMAN NUMAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİYE ÖZENBAŞ BOYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İhaleye fesat karıştırma suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 235. maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde, Kanun'un“Özel Hükümler”adlı ikinci kitabının“Topluma Karşı Suçlar”başlıklı Üçüncü Kısmının“Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar”başlıklı Dokuzuncu Bölümünde yer almaktadır. Maddeye göre; Kamu kurumu veya kuruluşları adına yapılan mal veya hizmet alım veya satımlarına ya da kiralamalara ilişkin ihaleler ile yapım ihalelerine fesat karıştıran kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 6459 sayılı İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 235. maddesinde de bir takım değişiklikler yapılmıştır. Çalışmada bu değişiklikler çerçevesinde ihaleye fesat karıştırma suçu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Bid rigging crime settled in article 235 of Turkish Penal Code no. 5237. This article is in Ninth Section called“Offenses In The Fields Of Economy, Industry and Trading”in Third Chapter“Offenses Against Community”in Second Volume called“Special Provisions”of Turkish Penal Code. According to this article; any person who involves in mischief during the tenders relating to purchase or sale of goods and services on behalf of public institutions or corporations, is punished with imprisonment from three years to seven years. Some changes are made in law on the rigging in the tenders with the amendment by the Code Amending Certain Codes Related to Human Rights and Freedom Expression no. 6459. In the study crime of bid rigging is hadled related to this amendment.