Kazanç yönetiminde karma ve tahakkuk modellerinin karşılaştırılması ve bir uygulama
Comparison of mixed and accrued models in earnings management and an application
- Tez No: 710825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya genelinde yaşanan muhasebe skandalları sebebiyle yankıları çokça hissedilmeye başlayan ekonomik kayıplar, bakışların kazanç yönetimi üzerine çevrilmesine sebep olmuştur. Yaşanılan skandallarda firma yöneticilerinin manipülatör davranışlar sergileyerek finansal tablolarını olduğundan farklı bir şekilde yayımlaması, yatırımcıların, ekonomistlerin ve kreditörlerin akıllarında soru işaretleri oluşmasına sebep olmuştur. Ortaya çıkan bu olumsuz durum kazanç yönetimi tespiti ve uygulanabilirliği konusunda geniş bir literatür oluşmasına olanak sağlamıştır. Bu tezin çalışma konusu kazanç yönetiminde karma ve tahakkuk modellerinin karşılaştırılması ve bir uygulama olup beş bölümü kapsamaktadır.“Giriş'' başlıklı ilk bölümde araştırmanın çeşitli bilgilerine yer verilmiş, ”İlgili Alanyazın'' başlıklı ikinci bölümde kazanç yönetiminin tanımı, gelişimi, amaçları, teknikleri ve ölçülmesi konularının literatür çalışması yapılmış,“Yöntem'' başlıklı üçüncü bölümde araştırmanın modeli, evreni, veri toplama araçları gibi konulara yer verilmiş, ”Bulgular ve Yorumlar“ başlığı altında yer alan dördüncü bölümde, çalışmada analiz için kullanılacak olan modellere ve modellerin sonuçlarının yorumlamasına yer verilmiş, ”Sonuçlar ve Öneriler" başlığı altında yer alan son bölümde ise analiz sonucunda ortaya çıkan verilerden yola çıkılarak sonuçlar paylaşılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the accounting scandals experienced around the world, the economic losses, the repercussions of which have begun to be felt, have caused the eyes to be turned on earnings management. The fact that company managers exhibited manipulative behavior and published their financial statements differently than they were, caused question marks in the minds of investors, economists and creditors. This unfavorable situation has enabled the creation of a large literature on the determination and applicability of earnings management. The subject of this thesis is the comparison of mixed and accrual models in earnings management and an application, and it covers five chapters. In the first part titled“Introduction”, various information of the research is given, in the second part titled“Related Literature”, a literature study of the definition, development, objectives, techniques and measurement of earnings management has been done, and in the third part titled“Method”, the research model, universe, data In the fourth section under the title of“Findings and Comments”, the models to be used for analysis in the study and the interpretation of the results of the models are given. The results were shared and suggestions were made.