Katma değer yaratmaya dayalı finansal performans ölçütü olarak EVA (Economic Value Added): İMKB şirketleri üzerine bir uygulama
EVA (Economic Value Added) as a financial performance measurement based on value added creation: An ampirical study on the ISE companies
  1. Tez No: 113553
  2. Yazar: HATİCE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bu çalışmada katma değer yaratmak suretiyle pay sahiplerinin servetini artırmanın önemi vurgulanarak, yeni bir finansal icat olarak bilinen ve performans ölçütü olarak kullanılan EVA hakkındaki teorik yaklaşımlar incelenmiş, ve EVA'nın piyasa katma değeri (MVA) ve piyasa-hisse senedi- değeri (MV) ile olan ilişkisi irdelenmiştir. EVA'nın ekonomik kar ve artık kar kavramları ile olan ilişkisi, geleneksel muhasebeye dayalı performans ölçütlerine göre üstün yanları ve zaafları tartışılarak açıklanmıştır. Finans teorisi içindeki yerinin de tartışıldığı çalışmada, Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modelinin yardımıyla EVA'nın hesaplanma teknikleri anlatılmıştır. Dünyada yapılmış ampirik çalışmalarla desteklenerek, EVA'nın şirket değerleme ile portföy yönetiminde kullanımı anlatılmış ve pozitif EVA yaratan, bir başka deyişle pay sahiplerinin servetini maksimize eden şirketlerin cazip yatırım alternatifi olabilecekleri belirtilmiştir. Sunulan teorik bazdan hareketle, İMKB şirketleri verileri üzerinden, piyasa değerinin (MV) ve piyasa katma değerinin (MVA) ekonomik katma değer (EVA) ve geleneksel performans ölçütlerinden net kar (Nl), hisse başına kazanç (EPS), aktif karlılığı (ROA) ve özsermaye karlılığı (ROE) ile ilişkisi ve açıklanabilirliğine ilişkin istatistiksel bir çalışma yapılmış ve EVA ile ilgili bazı teorilerin İMKB için doğruluğu araştırılmıştır. Ampirik çalışma sonuçlarında, 1993-2000 yılları arasında İMKB şirketlerinin yarattığı ekonomik katma değerlerin (EVA), şirketlerin piyasa değeri ve yarattıkları piyasa katma değeri (MVA) ile pozitif yönde bir ilişkiye sahip oldukları, ancak EVA'nın, MV ve MVA açıklayıcılığının düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşın, gelecekte beklenen EVA değerlerinin bugüne indirgenmiş değerlerinin, MV'nin ve MVA'nın bugünkü değerleriniII açıklayıcılığının oldukça yüksek olduğu anlaşılmış ve bir şirketin piyasa değerinin şirketin gelecekte yaratacağı ek katma değerden daha çok etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Net kar (NI), hisse başına kazanç (EPS), aktif karlılık oranı (ROA) ve özsermaye karlılık oranı (ROE) gibi geleneksel performans ölçütlerinin, şirketin piyasa değerindeki değişimi açıklayamadığı, dolayısıyla söz konusu geleneksel performans ölçütlerinin, bir şirketin finansal performansını ölçmede EVA'dan daha az etkin analiz araçları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study, theoretical approaches about the EVA which is known as a new financial invention and used as a performance criterion has been examined, by emphasizing the importance of increasing the wealth of shareholders by creating value added; and the relationship between EVA and market value added (MVA), market- stock- value (MV) has been scrutinized. The relation of EVA with economic profit and residual profit has been explained by discussing its advantages and disadvantages over the performance criterions based on traditional accountancy. The position of EVA in financial theory and the methods used for calculating EVA by the help of“Capital Assets Pricing Model”has been also explained. The use of EVA in corporate valuation and portfolio management has been expounded by supporting with empirical studies. It has been also stated that, the firms having positive EVA, in other means the firms maximizing the wealth of their shareholders, might be attractive investment alternatives. Based on the data taken from ISE firms, a statistical study about the relation of market value (MV) and market value added (MVA) with economic value added (EVA), net income (NI), earnings per share (EPS), return on assets (ROA) and return on equity (ROE) has been made and the accuracy of some theories about EVA for ISE has been investigated. Empirical research findings show that, between 1993 and 2000 the EVA that the ISE firms created had a positive relationship with the firms' market value and the MVA that they created, however, EVA's ability to explain MV and MVA was low. On the other hand, it is understood that the values of the expected EVA discounted today, have a high degree of ability to explain the present present values of MV and MVA and it is concluded that a firm's market value is affected more by the future value added. It is concluded that, traditional performance measures like Net Income, EarningIV Per Share, Return On Assets and Return On Equity are less effective analytical tools than EVA in measuring the financial performance of a firm.