Birey merkezli perioperatif hemşirelik ölçeği (PCPON): Türkçe'ye uyarlama, geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Person centered peri̇operati̇ve nursi̇ng scale (PCPON): The study of adaptati̇on to Turki̇sh, vali̇di̇ty and reli̇abi̇li̇ty
  1. Tez No: 710829
  2. Yazar: NADİDE YILMAZ ESENBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma; Birey Merkezli Perioperatif Hemşirelik Ölçeği'ni Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Metodolojik tipte gerçekleştirilen araştırma, İstanbul ilinde bulunan dört kamu hastanesinin ameliyathane ünitesinde Ekim 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma evreninden olasılıksız rastlantısal örneklem yöntemiyle seçilmiş ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 256 ameliyathane hemşiresine ulaşılmıştır. Veriler, 'Hemşire Sosyodemografik ve Mesleki Tanıtım Formu' ve 'Birey Merkezli Perioperatif Hemşirelik Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Geçerlilik analizinde kapsam, yüzey ve yapı geçerliliği; güvenirlik analizinde madde analizi, iki yarıya bölme, Cronbach alpha ve Omega katsayıları kullanılmıştır. Ölçeğin çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılarak dil uyarlaması sağlanmıştır. Kapsam Geçerlilik İndeksi 0.97 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to test Turkish validity and reliability of Person Centered Perioperative Nursing Scale. The study in methodological type was carried out in operating room unit of four public hospitals in Istanbul between October-November 2021. 256 operating room nurses who were selected from study population using non-probability random sampling method and met the inclusion criteria were reached. Data were collected using 'Nurse Sociodemographic and Professional Introduction Form' and 'Person Centered Perioperative Nursing Scale'. Content, surface and construct validity were used in validity analysis and; item analysis, split-half, Cronbach alpha and Omega coefficients were used in reliability analysis. Language adaptation was ensured by using translation-back translation method. The Content Validity Index was found as 0.97.