Kitlesel mülteci hareketlerinin Türk siyasetine etkilerinin karşılaştırılması (1989 Bulgaristan – 1991 Kuzey Irak örneği)
Comparison of the impact of massive refugee movement on Turkey politics (1989 Bulgaria - 1991 Northern Iraq)
  1. Tez No: 710830
  2. Yazar: HACER POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye, coğrafi konumu sebebi ile Asya'dan Avrupa'ya uzanan göç yolunda transit ülke olmasının yanı sıra çevresinde meydana gelen olaylar sebebi ile de yoğun kitlesel mülteci akınlarına maruz kalmıştır. Türkiye, özellikle 20. yüzyılın sonlarına doğru, gerek Balkanlarda gerekse Ortadoğu'da meydana gelen olaylar neticesinde, evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin hedefindeki ülke konumunda olmuştur. Bu süreçte 1989'da Bulgaristan'dan ve 1991'de Kuzey Irak'tan gelen iki büyük kitlesel mülteci akını ile karşı karşıya kalan Türkiye, her bir iltica hareketine siyasi ve kültürel yapısı sebebi ile farklı yaklaşımlar sergilemiştir. Farklı mülteci hareketleri karşısında Türkiye'nin geliştirdiği politikalar, uzun süre gündemi meşgul ederek Türk siyasetinde kalıcı etkilere yol açmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin maruz kaldığı iki büyük kitlesel hareketin Türk siyasetine yaptığı etkiler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a transit country for migration path between Europe and Asia due to its geographical location. In addition this, Turkey has been exposed to intensive mass refugee exodus. Especially towards the end of the 20th century, as a result of events occurring both in the Middle East and in Balkans, refugees forced to leave their homes. People fleeing from neighboring countries imagined Turkey as a door of hope. Turkey was faced with two major migrations in this process. These migrations were from Bulgaria in 1989 and Northern Iraq in 1991 and Turkey has approached in different ways to each asylum movement due to its political and cultural structure. The policies developed have occupied an agenda for a long time and have had lasting effects on Turkish politics. The effects of these two major mass movements on Turkish politics will be discussed.