3- boyutlu öklid uzayında eğri kongrüansları
The curve congruences in 3- euclidean space
  1. Tez No: 710828
  2. Yazar: HALİME DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Moduler aritmetikte kullanılan“mod”bağıntısı, lineer cebir alt yapısını kullanılarak eğri teorisindeki Frenet vektörlerine ve Frenet düzlemleri kullanılarak yeni eğri çiftleri oluşturulabilir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez çalışmasına temel oluşturacak lineer cebir ve diferensiyel geometri kavramlarına yer verildi. İkinci bölümde, düzlemsel eğri ve Frenet vektörleri ile oluşturulan kongrüent eğrileri incelendi. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu uzayda tanımlı eğrilerin Frenet vektörlerine göre kongrüent eğrileri araştırıldı. Dördüncü bölümde, uzay eğrilerinin küresel gösterge eğrilerinin, eğrinin vektörlerine göre kongrüent eğrileri araştırıldı. Beşinci bölümde ise, bu tez çalışmasının devamı olabilecek olan, uzay eğrilerinin ve küresel gösterge eğrilerinin, Frenet düzlemlerine göre kongrüent eğrileri tanıtıldı.
Özet (Çeviri)
The“mode”relation used in modular arithmetic can be applied by using the linear algebra substructure to Frenet vectors in curve theory and new curve pairs can be defined by using Frenet vectors and Frenet planes. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the concepts of linear algebra and differential geometry, which will form the basis of the thesis, are given. In the second part, planar curves and congruent curves defined with Frenet vectors are examined. In the third chapter, congruent curves of curves defined in 3-dimensional space according to Frenet vectors are investigated. In the fourth chapter, the congruent curves of the spherical indicator curves of the space curves according to the vectors of the curve were investigated. In the fifth chapter, congruent curves of space curves and spherical indicator curves according to Frenet planes, which can be the continuation of this thesis, are introduced. Keywords : Congruent curves, curve pairs, shperical indicatrix.