Ortodontik bonding sonrası farklı CAD/CAM seramik yüzeylerde glaze veya cila uygulamasının renk stabilitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of glaze or polish application on color stability on different CAD/CAM ceramic surfaces after orthodontic bonding
  1. Tez No: 710869
  2. Yazar: MOHAMMAD ELHAM RAHMATY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜLNAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, CAD/CAM estetik seramik materyallerin, ortodontik tedavi sonrası meydana gelebilecek renk değişimlerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda zirkonya takviyeli lityum silikat seramik (VITA SUPRINITY® PC), feldspat seramik (VITABLOCS® MARK II) ve lusit takviyeli feldspat seramik (GC LRF INITIAL® BLOCK) CAD/CAM seramiklerden 20şer adet olmak üzere toplamda 60 adet, 12 x 14 x 1.5 mm boyutunda örnek üretilmiştir. Örnekler 6 gruba ayrılmış (n=10) ve ortodontik uygulma sonrası her malzemenin birer grubuna yeniden glaze, diğer grubuna ise manuel cila uygulanmıştır. Renk ölçümleri kolorimetre cihazı ile imalat sonrası, braketler koparıldıktan ve karbid frez ile kompozit kalıntısının temizlenmesinden sonra ve yüzey işlemlerinden sonra ölçülmüştür. Gruplara göre ΔE değerlerinin karşılaştırılmasında iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi ve çoklu karşılaştırmalar için ise Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre Vita Suprinity ortodontik uygulamalar sonrasında klinik olarak anlamlı derecede renk değişikliği göstermiştir. Vita Mark II ve GC LRF Initial Block daha düşük renk değişikliği göstermiştir. Tüm uygulmalar ayrı ayrı değerlendirildiğinde Vita Suprinity en yüksek, Vita Mark II ise en düşük renk değişikliği gösteren CAD/CAM seramiktir. Ayrıca CAD/CAM seramik markası, materyallin yapısı ve uygulanan yüzey işlemi (glaze veya polisaj) malzemelerin renk değişim derecesini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the color changes that may occur after orthodontic treatment of CAD/CAM aesthetic ceramic materials in vitro. The CAD/CAM ceramics used in our study are zirconia-reinforced lithium silicate ceramic (VITA SUPRINITY® PC), twenty feldspar ceramics (VITABLOCS® MARK II) and twenty leucite-reinforced feldspar ceramics (GC LRF INITIAL® BLOCK). A total of 60 samples, 20 from each brand, were produced with the size of 12 x 14 x 1.5 mm. The samples were divided into 6 groups (n=10) and after the orthodontic application, glaze was applied to one group of each material and manual polish was applied to the other group. Color measurements were measured with a colorimeter device after the first production, after the brackets and the composite residue was removed with a carbide bur, and after the surface treatments. The Mann-Whitney U test was used for the comparison of ΔE values between groups, and the Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni tests were used for multiple comparisons. According to the results of the study, Vita Suprinity showed clinically significant color change after orthodontic applications. Vita Mark II and GC LRF Initial Block showed less color change. When all applications are evaluated separately, Vita Suprinity is the CAD/CAM ceramic with the highest color change and Vita Mark II with the least color change. In addition, the brand of CAD/CAM ceramic, the structure of the material and the applied surface treatment (glaze or polishing) affect the degree of color change of the materials.