Türk İlaç Sanayi ve çevre
Turkish Pharmaceutical Industry and environment
- Tez No: 71086
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN GÜLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK İLAÇ SANAYİİ VE ÇEVRE BerkİMER Bu çalışmada Türk ilaç sanayiinin çevre ile etkileşimleri, çevreye olan katkıları ve uyulaması gerekli yasal düzenlemeler araştırılmıştır. Türk ilaç endüstrisi köklü bir sektördür. 1985 yılından bu yana Türk ilaç endüstrisi“ iyi imalat uygulamaları ”ile ilgili tüm ulusal ve uluslararası kurallara ve standartlara uygun olarak mal ve hizmet üretebilmek için yatırım yapmaktadır. Diğer endüstri kollarında olduğu gibi, Türk ilaç sanayiini de bağlamakta olan, çevre ile endüstriyel etkinlikler arasındaki ilişkileri belirleyen çok sayıda kanun ve yönetmelik bulunmaktadır. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği, 2872 sayılı Çevre Kanunu, Gayrisıhhi Müesseseler Yönetmeliği, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği, Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gibi yasal düzenlemeler Türk ilaç endüstrisi tarafından çevresel değerlerimizin korunması ve geliştirilmesi amacıyla uyulması gereken kuralları içermektedir. Çevresel etki değerlendirmesi raporu hazırlanması ve bu rapora istinaden onay alınması, artık bir ilaç üretim tesisinin kurulması ve işletmeye alınması için öngörülen bir yasal yükümlülüktür. Böylece yatırımların daha kuruluş aşamasında iken çevre ile olası ilişkilerini kontrol etmek ve yatırımcılara gerekli tedbirleri almaları konusunda yaptırım uygulamak mümkün olmaktadır. İlaç endüstrisinde sıvı atıkların arıtımı, genel olarak aynı ilkelere göre yapılmaktadır. Meskun alanlarda kalan işletmeler üzerinde mahalli ve diğer resmi otoritelerin baskısı vardır. Bu baskı işletmelerin arıtma konusuna titizlik göstermelerine katkıda bulunmaktadır. Türk ilaç sanayiinin ekonomik ve sosyal çevreyle etkileşimi olumlu ve yapıcı bir portre çizmektedir. Ancak genel anlamda, Türk ilaç endüstrisinin çevre ile etkileşimleri konusunda komprime, düzenli olarak güncellenen bilimsel veriler yoktur. ANAHTAR KELİMELER : Çevre, Türk İlaç Sanayi, İlaç Sanayi ve Çevre
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TURKISH PHARMACEUTICAL INDUSTRY AND ENVIRONMENT BerkİMER Relations of Turkish Pharmaceutical Industry and environment, its contributions to envi ronment and related regulatory statements were investigated. Turkish pharmaceutical industry is a mature sector. Since 1985, Turkish pharmaceutical industry has been inves ting to improve service and product quality in conformity with“ good manufacturing prac tices”and other relevant national and international standarts. There exist a number of regu lation which defines the relation of Turkish pharmaceutical industry and environment, and valid also for other industrial activities. These regulations involve definitions and statements to be respected by pharmaceutical industry regarding protection and improvement of environmental measures. Since the affection of related laws, it's an official obligation to get approval for environmental impact assessment report of any investment prior to start. Therefore, it becomes possible to control and direct investors at establishment and start-up phase. Treatment of pharmaceutical fluid wastes is accomplis hed in accordance with common principles. Supression of official bodies on pharmaceutical manufacturers whom locates at inhabitant areas leads companies to take care for utilization of waste treatment plants. Interaction of Turkish pharmaceutical industry with economical and social environment, draws a positive and construc tive picture. However, there is no regularly updated source to get information about the re lations of Turkish pharmaceutical industry and environment. KEYWORDS : Environment, Turkish Pharmaceutical Industry, Pharmaceutical Industry and Environment