Uluslararası ticaret ve lojistik ile uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi ana bilim dallarında yazılan tezlerin incelenmesi
Investigation of theses written in the departments of international trade and logistics management and international trade and logistics
  1. Tez No: 710881
  2. Yazar: PINAR BEDLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşmenin beraberinde getirdiği hızlı teknolojik ilerleme ile beraber uluslararası ticarette gelişmeler yaşanmış ve bu durum ülkeler arasında rekabet ortamının artmasına yol açmıştır. Rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmeler ticarete konu malları hızlı ve güvenilir şekilde teslim edebilmek için lojistik sektörüne ihtiyaç duymaktadır. Uluslararası ticaretin lojistik faaliyetlerin güçlenmesine katkı sağlaması, lojistik faaliyetlerin de uluslararası ticaret işlemlerini kolaylaştırması bakımından uluslararası ticaret ve lojistik arasında güçlü bir bağ olduğundan söz edilebilmektedir. Geçmişe nazaran daha karmaşık ve kapsamlı bir yapı barındıran bu sektör, çalışan bireylerin de nitelikli olmasını gerektirmektedir. Lisans eğitiminin bir üst basamağı olan lisansüstü eğitimde hem lisans eğitiminde edinilen bilgi ve beceriler geliştirilmekte hem de yeni bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Bu durum herhangi bir bilim alanında uzmanlaşabilmek ve yetkinleşebilmek adına lisansüstüne verilen önemi artırmaktadır. Lisansüstünde verilen eğitimin yanında burada yazılan tezler de bir bilim dalında meydana gelen gelişmelerin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple bu araştırmanın amacı Türkiye'de Uluslararası Ticaret ve Lojistik ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dallarında yazılmış lisansüstü tezleri içerik analizi yöntemiyle inceleyerek, bu tezlerle ilgili genel bir profil ortaya koymaktır. Araştırmanın kapsamını YÖK'ün Ulusal Tez Merkezinden elde edilen Uluslararası Ticaret ve Lojistik ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dallarında yazılan 380 tez oluşturmaktadır. Bu tezler aracılığıyla elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile sayısallaştırılmıştır. Bulgular frekans tablolarında sıklık ve yüzde değerleri ile yüksek lisans ve doktora durumu ayrımı yapılarak sunulmuştur. Yapılan analiz sonucunda en çok tezin Maltepe Üniversitesinde yazıldığı, tezlerin en fazla 2019 yılında tamamlandığı, tezlerin yoğun olarak yüksek lisans programlarında, Türkçe dilinde, lojistik ana konu başlığında, vakıf üniversitelerinde, nicel yöntemler kullanılarak yazıldığı, örneklem olarak en çok işletme ve veri setinin tercih edildiği, veri toplama yöntemi olarak çoğunlukla anket yöntemine başvurulduğu ve analiz yönteminde sırasıyla frekans, korelasyon ve faktör analizinin uygulandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the rapid technological progress brought about by globalization, there have been developments in international trade and this has led to an increase in the competitive environment between countries. Businesses that want to gain a competitive advantage need the logistics industry to deliver the traded goods quickly and reliably. It can be said that there is a strong link between international trade and logistics in terms of contributing to the strengthening of logistics activities in international trade and facilitating international trade transactions in logistics activities. This sector, which has a more complex and comprehensive structure compared to the past, requires working individuals to be qualified. In postgraduate education, which is a higher step of undergraduate education, both the knowledge and skills acquired in undergraduate education are developed and new knowledge and skills are gained. This situation increases the importance given to postgraduates in order to be able to specialize and become competent in any field of science. In addition to the postgraduate education, the theses written here also play an important role in revealing the developments in a branch of science. For this reason, the aim of this research is to examine the postgraduate theses written in the Departments of International Trade and Logistics and International Trade and Logistics Management in Turkey with the content analysis method and to present a general profile about these theses. The scope of the research consists of 380 theses written in the Departments of International Trade and Logistics and International Trade and Logistics Management obtained from the National Thesis Center of YÖK. The data obtained through these theses were digitized by the content analysis method. Findings are presented in frequency tables by making a distinction between frequency and percentage values, and master's and doctoral status. As a result of the analysis, the most theses were written at Maltepe University, the theses were completed in 2019 at the most, the theses were written intensively in master's programs, in Turkish, in the main topic of logistics, in foundation universities, using quantitative methods, by selecting business and data set as samples, It was determined that the survey method was mostly preferred as the data collection method and frequency, correlation and factor analysis were applied respectively in the analysis method.