Türkiye'dekı tarımsal artıkların ve kayıpların biyoetanol potansiyelinin belirlenmesi
Determination of bioethanol potential of agricultural waste and loses in Turkey
- Tez No: 428476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Enerji, Bioengineering, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Alternatif enerji kaynakları sınırlı sayıda olan fosil yakıt stoklarının azalması ile dünyanın enerji arzının gireceği kaçınılmaz tehlike için olduğu kadar güvenli ve daha iyi bir çevre için de büyük önem arz etmektedir. Biyoetanol dünyada fosil yakıtlara alternatif olarak en çok tercih edilen biyoyakıt türüdür. Fosil yakıtların aksine yenilenebilir bir enerji kaynağı olan biyoetanol fermantasyon teknolojisi ile elde edilir ve benzinin yerinin doğrudan kullanılabilir. Nişasta ve şeker içeren tahıl ve atık sulardan, lignoselülozik tarım artıklarına kadar pek çok karbonca zengin organik ürün biyoetanol üretiminde potansiyel birer hammaddedir. Bununla beraber şeker ve nişasta içeren birçok karbon zengini tahıl ve bu tahılların sap samanları organik atıklardan ve atık sulardan biyoetanol üretilebilmektedir. Türkiye, petrol yoksun bir ülke olarak, gelişmekte olan ekonomisinin getirdiği artan enerji talebini karşılamak için kendi kaynaklarını kullanması zaruret haline gelmiştir. Biyoetanol ise Türkiye için umut verici bir alternatif yenilenebilir enerji kaynağıdır ve Türkiye mevcut potansiyelini biyoetanole dönüştürerek enerji bağımlılığını azaltabilir. Türkiye'de ise mevcut durumda sadece mısır, buğday ve şeker pancarından üretim yapan 3 adet biyoetanol üretim tesisi bulunmaktadır. Bununla beraber tarımsal artık ve kayıplarımız Türkiyede bioethanol üretimi için ciddi bir kaynak olabilme potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışmada türkiyenin tarımsal kayıp ve artıklarından elde edebileceği potansiyel biyetanol miktarı teorik olarak hesaplanmıştır. Tuik datalarına göre yılda ortalama 2,3 milyon ton tarımsal kayıp ortaya çıkmaktadır ve bu kayıplardan teorik olarak ortalama yılda 1,9 milyon metreküp etanol üretilebilme potansiyeli mevcuttur. Bununla beraber sap saman gibi tarımsal artıklar da da dikkate değer bir biyoetanol potansiyeli mevcuttur ve bu artıklar kullanılarak teorik hesaplamalara göre yılda 1,2 milyon metreküp biyoetanol elde edilebilir.Fakat mevcut biyoetanol teknolojisi henüz lignoselilozik hammaddeleri kullanabilecek yetkinlikte değildir.
Özet (Çeviri)
The importance of alternative energy sources has become even more necessary due to not only the continuous depletion of limited fossil fuel stock but also for the safe and better environment, with an inevitable depletion of the world's energy supply. Among the others, bio-ethanol is the most common bio-fuel world-wide, which has been recognized as a potential alternative to petroleum-derived transportation fuels. Unlike fossil fuels, bio-ethanol is a renewable energy source produced through fermentation and used as a partial gasoline replacement in some countries of the world. Although many carbon rich compounds, including crops, food residues, lignocellulosic materials and some kind of wastewater, the current bioethanol production technology is based on sucrose and starch containing crops. Turkey, as a petroleum deprived country, has an emerging economy thus needs to valorize it's own sources to compensate it's increasing energy demand. Bioethanol, is a promising alternative renewable energy source for Turkey which reduces foreign petroleum dependency. Currently, there are few bio-ethanol producing plant in Turkey which rely on corn and sugar beet. However, agricultural loses and residues could be considered as potential sources for bioethanol production. In this study, Turkey's annual potential bioethanol production from the agricultural feedstock, including loses and residues, is theoretically estimated. Based on the evaluation of TUİK data, approximately 2,3 million ton of agricultural losses is produced. Theoretiacal calculations demonstrates that approximately 1,9 million m3/year of ethanol could be produced from the processing of agricultural loses. Additionally, the agricultural residues, such as stalk and straw, could be considered as an important potential source for bioethanol production which is equalent a theoretical ethanol production of about 1,2 million m3/year. The existing bioethanol production technology is not capable of converting such lignocellulosic materials.