Psikologların iş doyumu, psikolojik sıkıntı vepsikolojik esneklik düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 710909
  2. Yazar: KADRİYE KARAGÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÇIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Psikolog olmak günümüzde popüler bir meslek olarak görülmektedir ve üniversitelerin Psikoloji Bölümünden mezun olan bireylere verilen unvandır. Bu çalışmanın temel amacı devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalışan psikologların iş doyumlarının, psikolojik sıkıntılarının ve psikolojik esneklik düzeylerinin incelenmesidir. Psikolojik sıkıntı olarak ele alınan değişkenler; depresyon ve tükenmişlik olarak belirlenmiştir. Yöntem: Yapılan araştırmaya 237 özelde çalışan psikolog ve 112 kamuda çalışan psikolog katılmıştır. Çalışmada Beck Depresyon Envanteri, Tükenmişlik Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği ve Kabul ve Eylem Formu-2 ile veri toplanmıştır. Çıkan sonuçlar SPSS.20 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan psikologların sosyodemografik değişken grupları arasındaki depresyon, tükenmişlik, iş doyumu ve psikolojik esneklik düzeyleri açısından farklılıkları değerlendirmek için Bağımsız Örneklemler için t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Gruplar arasında değişkenler açısından anlamlı ve anlamlı olmayan sonuçlar elede edilmiştir. Yürütülen tez çalışmasında korelasyon analizlerine göre araştırmaya katılan psikologların depresyon düzeyleri ile yaşları arasında düşük düzeyde ve negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu bilgilere ek olarak araştırma değişkenlerinin yordanmasına ilişkin Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Buna göre, çalışmaya katılan psikologların depresyon düzeylerinin, iş doyumu, tükenmişlik ve psikolojik esneklik tarafından anlamlı bir şekilde yordandığı söylenebilir. Sonuç: Yapılan çalışma ile depresyonun; tükenmişlik, iş doyumu ve psikolojik esneklik tarafından anlamlı bir şekilde yordandığı görülmüştür. Bunun yanı sıra iş doyumunun depresyon ve tükenmişlik arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlendiğine ulaşılmıştır. Bu bulgular ışığında klinik göstergeler, sınırlılıklar ve gelecek çalışmalara öneriler tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Psikolog, Depresyon, Tükenmişlik, İş Doyumu ve Psikolojik Esneklik
Özet (Çeviri)
Objective: Being a psychologist is seen as a popular profession today and is the title given to individuals who graduated from the Psychology Department of universities. The main purpose of this study is to examine the job satisfaction, psychological distress and psychological flexibility levels of psychologists working in public and private institutions. Variables considered as psychological distress; identified as depression and burnout. Method: Two hunderd thirty sevenpsychologists working in private companies and 112 psychologists working in government agencies participated in the study. In the study, data were collected with Beck Depression Inventory, Burnout Scale, Job Satisfaction Scale and Acceptance and Action Form-2. The results have been analyzed with the SPSS.20 package program. Results: Independent Samples t Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied to evaluate the differences between the sociodemographic variable groups of the psychologists participating in the study in terms of depression, burnout, job satisfaction and psychological flexibility levels. Significant and insignificant results were obtained between the groups in terms of variables. According to the correlation analysis in the thesis study, it was found that there was a low and negative significant relationship between the depression levels of the psychologists participating in the research and their age. In addition to this information, Multiple Linear Regression Analysis was performed to predict the research variables. Accordingly, it can be said that the depression levels of the psychologists participating in the study were significantly predicted by job satisfaction, burnout and psychological flexibility. Conclusion: With the study, depression; burnout was significantly predicted by job satisfaction and psychological flexibility. In addition, it has been found that job satisfaction plays a mediating role in the relationship between depression and burnout. In the light of these findings, clinical indicators, limitations and suggestions for future studies are discussed. KEYWORDS: Psychologist, Depression, Burnout, Job Satisfaction and Psychological Flexibility