Orbita kitlelerinde histopatolojik tanıya göre sınıflandırma ve tedavi
Classification and treatment of orbital tumors according to histopathologic diagnosis
- Tez No: 271631
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, orbita kitlesi ile başvuran olgularda tümör dağılımını ve tedavi yöntemlerini belirlemekti.GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Oküler Onkoloji biriminde Ekim 1998-Mayıs 2010 yılları arasında tek cerrah tarafından (KG) histopatolojik tanısı konulan ve tedavi edilen 483 orbita tümörü olgusu retrospektif olarak incelendi. Tüm olgularda tam oftalmolojik muayene sonrasında tanıya yönelik radyolojik incelemeler yapıldı.BULGULAR: Tümör grupları ve hasta sayıları şu şekildeydi: sekonder (%26), vasküler (%21), lakrimal bez (%14), inflamatuar (%8), kistik (%7), nörojenik (%7), lenfoma ve lösemi (%5), miyojenik (%4), lipositik (%3), osseöz ve fibroosseöz (%2), metastatik (%2), histiyositik (60 yaş grubunda % 52 oranında saptanmıştır. Sekonder orbita tümörlerinin yüksek oranda görülmesi olguların geç dönemde başvurmaları ve tanı almalarından kaynaklanmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: orbita, tümör, orbitotomi, ekzenterasyon, radyoterapi, kemoterapi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of our study was to determine the distribution of orbital tumors and evaluate the treatment modalities.MATERİAL AND METHODS: The records of 483 patients diagnosed and treated between October 1998-May 2010 by one surgeon (KG) at the Department of Ophthalmology, Ankara University Medical Faculty were analyzed retrospectively. In all cases, after a complete ophthalmologic examination, diagnostic radiological tests were performed.RESULTS: Tumor groups and the number of patients were as follows: secondary (26%), vascular (21%), lacrimal gland (14%), inflammatory (8%), cystic (7%), neurogenic (7%), lymphoma and leukemia (5%), myogenic (4%), lipocytic (3%), osseous and fibro-osseous (2%), metastatic (2%), histiocytic (