Psikologların ve psikolojik danışmanların iş doyumu, çalışma yaşam kaliteleri ve merhamet düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of job satisfaction, work-life quality and compassion level between psychologists and psychological counselors
  1. Tez No: 515401
  2. Yazar: DİLARA TAHİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, psikolog ve psikolojik danışmanların iş doyumları, çalışma yaşam kaliteleri ve merhamet düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla özel kliniklerde ve okullarda çalışan 60 katılımcıya, sosyodemografik bilgi formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği, Çalışma Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Merhamet Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, özel kliniklerde çalışanların iş doyumu ve çalışma yaşam kalitelerinin okullara çalışanlardan yüksek olduğu, tükenmişlik düzeylerinin ise düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca psikolog ve PDR'lerin yaşları arttıkça merhamet bakımından bağlantısızlık düzeylerinin azaldığı, böylece yaşla birlikte yakınlık kurabilme düzeylerinin arttığı, iş yeri değiştirdikçe eş duyum yorgunluklarının azaldığı, iş yerindeki gürültü düzeyi arttıkça iş doyumlarının azaldığı, çalışma yaşam kaliteleri arttıkça iş doyumlarının arttığı, mesleki tatminleri arttıkça merhamet bakımından sevecenliklerinin arttığı; eş duyum yorgunlukları arttıkça umursamazlık düzeylerinin arttığı bilinçli farkındalık düzeylerinin azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the job satisfaction, work life qualities and compassion levels of psychologists and psychological consultants. For this purpose, sociodemographic information form, Minnesota Job Satisfaction Scale, Work Life Quality Scale and Compassion Scale were applied to 60 participants in private clinics and schools. As a result of the statistical analyzes, it was determined that the job satisfaction and work life qualities of the employees in private clinics were higher than those working in schools and the burnout levels were lower. In addition, as the ages of psychologists and psychological consultants increase, the level of disconnection with respect to compassion decreases, so that the level of intimacy increases with age. As the workplace changes increases, the level of compassion fatigue decreases. As the level of noise at work increases, job satisfaction decreases. As work life qualities increases, job satisfaction increases. As job satisfaction increases compassion increases. As the compassion fatigue increases indifference increases and conscious awareness decreases.