Rezin, kalsiyum silikat ve silikon esaslı kök kanal patlarının postoperatif ağrı üzerine etkisi: Randomize kontrollü klinik çalışma
Effect of resin, calcium silicate and silicone based root canal sealers on postoperative pain: Randomized controlled clinical study
- Tez No: 710914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZLEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu prospektif randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı kök kanal tedavisi sırasında kullanılan farklı kök kanal patlarının (AH Plus, iRoot SP ve GuttaFlow Bioseal) postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya geri dönüşümsüz pulpitis tanısı konulmuş olan mandibular molar dişlere sahip 84 hasta dahil edilmiştir. Hastalar kök kanal dolumu sırasında kullanılacak kök kanal patına göre rastgele 3 gruba ayrılmıştır(n=28); Grup 1: AH Plus, Grup 2: iRoot SP, Grup 3: GuttaFlow Bioseal. Tüm hastların tedavileri tek seansta tek kon tekniği kullanılarak tamamlanmıştır. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6.saat, 24.saat, 48.saat, 72.saat ve 1. haftada VAS skalası kullanılarak ağrı skorları kaydedilmiştir. Ayrıca var ise ağrı kesici kullanımının zamanı ve adeti kaydedilmiştir. İstatistiksel analizde normal dağılıma uygunluk için Kolmogrov-Smirnov testi, kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için Ki-kare testi kullanılmıştır. Gruplara göre normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, gruplar içi zamana göre ağrı skorunun karşılaştırılmasında Friedman testi, ağrı kesici kullanımının karşılaştırılmasında ise Cochran's Q testi kullanılmıştır. Gruplara göre farklı zamanlardaki ağrı VAS ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Gruplara göre 6. saat (p=0,658) ve 24. saat (p=0,355) ağrı kesici kullanımı durumlarının dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kök kanal dolumu sırasında kullanılan rezin esaslı (AH Plus), biyoseramik esaslı (iRoot SP) veya silikon esaslı (GuttaFlow Bioseal) kök kanal patları postoperatif ağrı üzerine benzer etkiler göstermektedir. Anahtar Kelimeler; GuttaFlow Bioseal, iRoot SP, Postoperatif ağrı, Randomize kontrollü klinik çalışma
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective randomized controlled clinical study is to compare the effects of different root canal sealers (AH Plus, iRoot SP and GuttaFlow Bioseal) used during root canal treatment on postoperative pain. 84 patients with mandibular molars diagnosed with irreversible pulpitis were included in the study. Patients were divided into 3 groups according to the root canal sealer to be used during root canal filling (n=28); Group 1: AH Plus, Group 2: iRoot SP, Group 3: GuttaFlow Bioseal. The treatments of all patients were completed using the single cone technique in single session. Pain scores of the patients were recorded using the VAS scale before treatment and after treatment at the 6th hour, 24th hour, 48th hour, 72nd hour and 1st week. In addition, frequency and timing of analgesic intake also recorded. In statistical analysis, Kolmogrov-Smirnov test were used for normal distribution, and Chi-square test was used to compare categorical variables. Kruskal Wallis was used to compare the data that were not normally distributed according to the groups, the Friedman test was used to compare the pain score according to time within the groups, and the Cochran's Q test was used to compare the use of analgesic. There was no statistically significant difference between the median values of VAS scores at different times according to the groups (p>0.05). There was no statistically significant difference between the 6th hour (p=0.658) and 24th hour (p=0.355) analgesic usage distributions according to the groups. Resin-based (AH Plus), bioceramic-based (iRoot SP) or silicone-based (GuttaFlow Bioseal) root canal sealers used during root canal obturation have similar effects on postoperative pain and analgesic intake. Keywords; GuttaFlow Bioseal, iRoot SP, Postoperative pain, Randomized controlled clinical trial