Exploration of covid 19 and its impact on sustainabilityof small and medium scale business in nigeria
Nijerya da covid 19–un küçük ve orta boy işletmelere ve bu işletmelerin sürdürülebilirliğine olan etkisi
  1. Tez No: 710913
  2. Yazar: MIKE OVUORONRHIE ONOKPITE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER BAHAR MERIÇ ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Covid-19 pandemisi, ülkelerin ekonomilerini, Küçük Orta Boy İşletmeler-KOBİ'lerin büyümeleri ve gelişmeleri de dahil olmak üzere, farklı açılardan etkilemiştir. Çalışma, covid-19'un Nijerya'nın Lagos Eyaletindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesi üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Odak grup tartışması ve kilit bilgi kaynağı görüşmesi aracılığıyla, Lagos'taki işletme sahiplerinden oluşan bir örneklemden birincil veriler toplamıştır. Verilerin analizinde nitel anlatım yöntemi ve tema kullanılmıştır. Çalışma sonuçları, Covid-19'un Nijerya'nın Lagos eyaletindeki KOBİ'leri derinden etkilediği; mal stokları üzerinde olumsuz etki yarattığı dolayısıyla girişimcilerin ürün ithal edemediğini ve bunun sonucunda ise piyasa talebinin karşılanması noktasında sorunlar yaşandığı ayrıca, yatırım getirisinin, olumsuz yönde, inanılmaz derecede etkilendiğini ortaya koymuştur. Çalışma sonuçlarından hareketle, Nijerya hükümetinin, KOBİ'lerin COVID-19 sürecinde ve sonrasında, faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için kredi oranlarını düşürmenin yanı sıra kredi vade ötelemeleri veya kısmi af gibi politikalarI izlemesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The challenges that came with the COVID-19 pandemic affected several aspect of the economies of nations; including the growth and development of SMEs. This influenced this study with the objective of unearthing the impact of the COVID-19 on the growth of small and medium enterprises in Lagos State Nigeria. The study adopted the qualitative research method as its methodology and through the instrumentality of Focus Group Discussion and the Key Informant Interview, the study collected primary data from a sample of 12 business owners in Lagos. The qualitative method of narration and theming was used to analyze the data. The study found that COVID-19 affected SMEs; the respondents stated that, COVID-19 upset inventory of merchandise thus entrepreneurs could not import products and as a result, they ran out of merchandise. The respondents also revealed that, ROI was highly impacted in this way draining incomes and benefits. The study recommended that the government of Nigeria should charge a reduced loaning rate on small businesses, as will help to keep SMEs functioning during and after the COVID-19 scourge.