Milletlerarası özel hukuk bağlamında Blockchain
Blockchain technology in context of international private law
- Tez No: 710932
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yazılan“Bitcoin: A-Peer-to-Peer Electronic Cash System”isimli makale ile ortaya çıkan 'Blockchain', kavramı merkezi bir yapısı olmayan, dağıtık ağ yapısına sahip, güvenli ve değiştirilemez bilgilerin depolandığı bir defter sistemini ifade etmektedir. 'Bitcoin' ise, bu sistem üzerinde merkezi bir yapı olmadan direkt olarak bir kişiden diğer bir kişiye aracısız olarak aktarılabilen bir kripto paradır. Tez kapsamında bu iki kavramın yanında, kripto paraların kolaylıkla değişim ve transferlerinin yapıldığı platformlarda hayati önem taşımaktadır. Ülkemizde ve dünyada, yüz milyonu aşan kullanıcı sayısı ile bu platformlar, bir trilyon dolarlık işlem hacminin üzerine çıkmışlardır. Sözleşme taraflarının bu platformları kullanarak birbirlerine kripto para transfer etmeleri alım-satımları sırasında, gerek alıcı ve gönderici taraf, gerekse platformlarla kullanıcılar arasında hukuki ihtilaflar ortaya çıkabilmektedir. Çıkacak olan bu uyuşmazlıkların esasına girilmeden önce, esasa hangi hukuk kurallarının uygulanacağı problemine çözüm bulmak gerekir. Konu ile alakalı olarak yeknesak bir kurallar bütünü mevcut olmadığı için, ulusal hukuklardaki veya birliklerdeki kanunlar ihtilafı kuralları ile bu sorun çözülecektir. Kanunlar ihtilafı kurallarında bulunan, sübjektif ve objektif bağlama kuralları ile taraflar arasında akdedilen sözleşmeye uygulanacak hukukun tespiti yapılacaktır. İrade muhtariyeti çerçevesinde, tarafların seçtikleri hukuk, kanunun izin verdiği ölçüde, yani kamu düzeni ve doğrudan uygulanan kuralların dışında uygulama alanı bulacaktır. Tarafların hukuk seçiminin bulunmaması halinde, objektif bağlama kuralları, platformlar kullanılarak yapılan kripto para transferleri sözleşmelerine uygulanacaktır. Tez konusu teknoloji, uluslararası alanda kara para aklama ve terör finansmanında oldukça fazla kullanıldığı için, sözleşmeyle ilişkili ülkelerin ve üçüncü ülkelerin, kamu düzeni ve doğrudan uygulanan kuralları oldukça fazla uygulama alanı bulacaktır.
Özet (Çeviri)
The article titled“Bitcoin: A-Peer-to-Peer Electronic Cash System”was written by Satoshi Nakamoto in 2009, the article defines 'blockchain' techology as a decentralized, distributed network structure, secure and cannot be changed. 'Bitcoin' is a crypto currency that can be transferred directly from one person to another without a central structure on this system. In addition to these two concepts in the thesis, the platforms have vital importance as to exchanges and transfers of cryptocurrencies are made. In our country and in the world, these platforms have exceeded a trillion dollar transaction volume with more than a hundred million users. During the transfer and trade of cryptocurrencies to each other using these platforms, legal disputes arise between the receiver and the sender, as well as between the platforms. Before entering into the merits of these disputes that will arise, it is necessary to find a solution to the problem of which legal rules will be applied. Since there is no uniform set of rules on the subject, this problem will be solved by the rules of conflict of laws of nations.Determination of the applicable law to the contract, concluded between the parties, will be made by subjective and objective binding rules, which are in the code of conflict of laws,. Within the framework of autonomy, the law chosen by the parties, namely the permit program of the law, public order and the explanation of simple rules will find application. If the parties do not have a choice of law, the objective binding rules will be applied to the crypto money transfer contracts made on the platforms.Since the technology subject to the thesis is widely used in money laundering and terrorist financing in the international arena, the public order and directly applied rules of the contracting countries and third countries will find a lot of application.