Son Saat gazetesine göre Türkiye'deki iç politika (1925-1928)
Domestic politics in Turkey according to Son Saat newspaper (1925-1928)
  1. Tez No: 710955
  2. Yazar: AYŞE ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. EBRU ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Gazeteler, basın hayatının en etkili araçlarından biridir. Hazırlan bu tez çalışmasında, İlk Çağ'dan günümüze kadar basının önemi açıklanmıştır. Osmanlı Devleti ile başlayan Türk basın tarihi evreler şeklinde irdelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Kuruluş Dönemi'nde 16 Mart 1925'te yayın hayatına giren Son Saat gazetesinin 1925-1928 yılları arasında yayınlanan mevcut nüshaları, taranarak transkript edilmiştir. Gazete her açıdan ele alınarak tanıtımı yapılmıştır. Gazetede yayınlanan haber başlıklarından ve haber içeriklerinden yola çıkılarak gazetenin yayın politikası analiz edilmiştir. Siyaset ve basın yakın bir ilişki içinde olmuş ve basın, çoğu zaman devlet ve siyasetin sesini temsil etmiştir. Son Saat gazetesinin yayın tarihi Türkiye Cumhuriyet Tarihi'nin en sancılı dönemlerinden birine denk gelmektedir. Nitekim 13 Şubat 1925'te, Türkiye'de Şeyh Sait İsyanı gerçekleşmiştir. Bu isyan sonucunda sıkıyönetim ilan edilmiştir. Bu durum, her alana olduğu gibi basın hayatına da tesir etmiştir. Son Saat gazetesinin yayın hayatında olduğu 1925-1928 yılları arasında, tekke ve zaviyelerin kapatılması, Şapka İnkılabı, Medeni Kanun'un kabulü ve Harf İnkılabı gerçekleşmiştir. Şeyh Sait İsyanı ve bu yenilik hareketleri, Son Saat gazetesinin objektifinden ele alınarak siyasetin basın üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Son Saat gazetesi daha önce tarih araştırmalarına konu olmadığından çalışmanın son bölümünde 1925-1928 yılları arasında yayın hayatına giren gazetenin mevcut nüshaları taranmış ve yayınlanan siyasi haberlerin başlık indekslemesi yapılmıştır. Bu metodun tercih edilmesinin temel sebebi ise gazetenin yayın politikasını bütün bir şekilde görerek ilerde yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Newspapers are one of the most effective tools of the press. In this thesis study, the importance of the press from the first age to the present has been explained. The history of the Turkish press, which began with the Ottoman Empire, has been analyzed in stages. Existing copies of Son Saat newspaper, which went into publication on March 16, 1925, during the Foundation Period of the Republic of Turkey, published between 1925 and 1928, were scanned and transcribed. The newspaper was introduced by considering all aspects. The publication policy of the newspaper was analyzed by looking at the news headlines and news contents published in the newspaper. Politics and the press have always been in a close relationship. The press has generally represented the voice of the government and politics. The publication date of the Son Saat newspaper has coincided with one of the harshest periods in the History of the Republic of Turkey. The Sheikh Said Rebellion occurred in Turkey on February 13, 1925. Martial law had been declared as a result of this rebellion. This situation had an impact on the press life as well as in every field. The closure of dervish lodges and Islamic monastery, the Hat Revolution, the adoption of the Civil Law, and the Alphabet Revolution occurred between the years of 1925-1928, when the newspaper Son Saat was in publication. The Sheikh Said Rebellion and these reform movements have been handled through the aspects of the Son Saat newspaper, and the effect of politics on the press has been evaluated. In the last part of the study, the current copies of the newspaper, which went into publication between 1925-1928, have been scanned and the headline indexing of the published political news has been made because Son Saat has not been the subject of historical research before. The main reason for choosing this way has been to see the publication policy of the newspaper as a whole and to light on future studies.