Müzik televizyonu ve Kral TV örneği
Music television and Kral TV as an example
- Tez No: 81550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEYAMİ ÇELİKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
B. ÖZET Müzik televizyonu, 1980'Ii yıllardan sonra ortaya çıkan Yeni Pop akımı olarak açıklanan eğilimler sonucu ortaya çıktı. Bu akım ile birlikte müzikseverler bir tüketim nesnesine dönüştü. Bu yeni akıma göre müzik görsel bir deneyimdir, önemli olan canlı uygulanım değil canlı gösteridir. Yeni pop akımıyla birlikte medya sayesinde imaj oluşturulmaya ve oluşturulan bu imajla ürünün satışı hedeflenmektedir. Yeni pop akımıyla gösteri önem kazandı ve bunun üzerine müzik I videoları ortaya çıkmaya başladı. Müzik televizyonunda müzik videoların tekrarlarından oluşan bir yayıncılık şekli bulunmaktadır. Bir tematik televizyon olan müzik televizyonu, müzik videolarının etkin tanıtım aracı olarak Türkiye'de ve uluslararası boyutta yaygınlaştı. KRAL TV bir Türk müzik televizyonu olarak Türk pop müzik videolarını yayınlamasıyla Türk tematik televizyonculuğunda önemli bir yer edindi. KRAL TV müzik videolarını yayınlamak için müzik yapım şirketlerinden para aldığından, müzik endüstrisi ile medya arasında alışılagelmemiş bir ilişkinin doğmasına yol açtı. KRAL TV, müzik ürünlerinin yanında müzik videolarında görünen popüler kültür ürünlerinin satışını da sağladı. Bu araştırma Türk müzik televizyonu özelliklerini Kral TV örneği üzerinde çözümleyerek açıklama amacını taşımaktadır. 240Bu amaçla 1 mayıs 1999 ile 8 mayıs 1999 tarihleri arasında KRAL TV yayınlan günde 19 saat süreyle kaydedildi. Araştırma sonucunda 8 gün boyunca 1541 müzik videosunun yayınlandığı, bu sayının 253 müzik videosunun tekrarından ve 128 şarkıcıdan oluştuğu tespit edildi. Yayınlanan müzik videoların % 80'inin yansıtıcı ve resimleyici müzik videolarından oluştuğu bulundu. Bu müzik videolarının % 72.7'sinin ise Türk pop müziği parçalarından oluştuğu ortaya çıktı. Bu dönemde yayınlanan müzik videolarının yaklaşık yansı on yönetmenin eseridir. Yine bu müzik videolarının % 53.8'inin Raks ve Prestij şirketi tarafından yapıldığı tespit edildi. Bu dönemde yayınlanan reklamlar genellikle gençlere yöneliktir. Reklamların üçte birinden fazlasının KRAL TV'nin sahibi olan Rumeli Holding'e ait Star gazetesi ve Telsim (GSM Operatörü) reklamları olduğu görülmektedir. Bu bulgulara bakıldığında Kral TV yayınlarında tekrara dayalı bir yayın anlayışının egemen olduğu ve Türk müzik endüstrisinin Kral TV'nin yayına başlaması ile etkin bir tanıtma aracına kavuştuğu söylenebilir. Yayınlarda aynı müzik videoları, aynı şirketler ve aynı yönetmenlerin bulunması popüler müzikteki aynılaştırmanın müzik televizyonunda da devam ettiğini göstermektedir. 241
Özet (Çeviri)
C. SUMMARY Music television is a consequence of trends, that are described to be New Pop have after 1980's. On account of this trend listeners turned to be consumption object. According to this new movement music is a visual experience and the important is live show, but not live performance in this trend. It is aimed to make up an image by using the help of media and to market products. Visualization gained importance and therefore music videos began to occur. Broadcasting by repeating the same videos is being watched on music television. Music television which is a kind of narrowcasting, spread in a wide range both in Turkey and foreign countries. KRAL TV, as a Turkish channel, aquired an important position in Turkish narrowcasting, by displaying music videos. So that KRAL TV received money from music production companies, an unusual relation is built up between them. KRAL TV also helped marketing of popular cultural productions shown in videos, as well as music productions. This research has the purpose of explaining Turkish music broadcasting, by examing the KRAL TV sample. For this purpose, between 1 st May 1999 and 8 th MAY 1999, KRAL TVs broadcasting were recorded 19 hours a day. In the consequence of the research, it is detected that 1541 music videos were broadcasted and the number of music videos were composed of the repeat of 253 music videos and 128 singers. It is founded that 242the 83 % of music videos which were broadcasted were composed of reflective and illustrative music videos. It is founded that 72.7 % of this music videos composed of Turkish pop music songs. Nearly half of the music videos that were showed in this era are the works of ten directors. Again, it is detected that 53.8 % of the music videos were made by Raks Co. and Prestij Co. Adds which were broadcasted in this era were usually for the youths. It is seen that more than one to third of the adds were the advertisements of the Newspaper Star and Telsim (GSM Operator) that both are belonged to Rumeli Holding which own KRAL TV. » While taking these data into consideration, it can be said that in KRAL TV broadcasts, the repeation-based broadcasting is dominated and Turkish music industry has reached to an effective promotion medium by KRAL TV's beginning to broadcast. Presenting the same music videos, the same companies, the same directors in the broadcasts, it show that the standardization in popular music carries on at the music television. 243