Maʽârif gazetesinin (11-20 sayıları) transkripti ve değerlendirmesi
Transcript and evaluation of Maarif newspaper (11-20 issues)
- Tez No: 710964
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
II. Abdülhamit döneminde gazetelere uygulanan sansür ve bu dönemde iyi eğitimli bir kuşağın yetişmesi, edebi akımlara ve dergilere ilgiyi artırmıştır. 1885-1896 yılları arasında Ara Nesil adıyla anılan edebiyat akımı döneminde Maarif Mecmuası da ortaya çıkmış ve bu edebiyat akımının özelliklerini yansıtan bir dergi olmuştur. Maarif, ilk yayınlandığında fen ve edebiyat ağırlıklı olmak üzere tıp, elektrik ve icatlar gibi konulara ağırlık verse de, daha sonra edebi yanı ağır basan bir dergi olmuştur. Dergide gerek gelenekçi, gerekse yenilikçi Türk edebiyat tarihinin önemli isimleri yazmıştır. Maarif üslup olarak, diğer dergilere göre daha sade bir üslupla güncel konuları ele almıştır. Edebi konularda bile sade bir üsluptan yana olduğu söylenebilir. Bununla birlikte II. Abdülhamit döneminden günümüze kadar iktidarların hoşlarına gitmeyen haberler yapan basın organlarının sansür ve yasaklamalarla engellediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The censorship imposed on newspapers during the reign of Abdul Hamid II and the growth of a well-educated generation in this period increased the interest in literary movements and magazines. Between 1885 and 1896, the Maarif Newspaper emerged during the literary movement known as“Ara Nesil”, which may be called interval generation, and Maarif newspaper turned into a magazine reflecting the characteristics of this literary movement. Although Maarif initially focused on science and literature, especially on medicine, electricity and inventions, it later became a magazine that emphasised literature. Influential writers of both traditional and innovative Turkish literary history wrote works in the magazine. Maarif addressed current issues in a more straightforward style compared to other magazines. It can be said that the magazine preferred an unsophisticated style even in literary matters. Nevertheless, It is observed that press organs that publish news that the governments do not enjoy have been prevented by censorship and prohibitions since the period from Abdul Hamid II till now.