Maarif Gazetesinin (51-60. sayıları) transkripti ve değerlendirilmesi
Transcript and evaluation of Maarif Newspaper (Issues 51-60)
- Tez No: 836859
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
İfade özgürlüğünün bir yansıması olarak karşımıza çıkan basın, milletlerin hayatında siyasi ve sosyal değişimleri tetikleyen bir araç olarak önemini her zaman korumuştur. Osmanlı Devleti'nde basın ve yayın faaliyetlerinin ele alınması neticesinde söz konusu dönemin siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal yapısının bütünsel bir şekilde değerlendirilip incelenmesine olanak sağlamıştır. II. Meşrutiyet ilan edildikten sonra oluşan özgürlük ortamında basının bu gücünü fark eden siyasi güçler düşüncelerini halka aktarmak ve kendileri gibi düşünen bir toplum oluşturmak çabasına giriştiler.Çok sesli ve renkli olan bu dönemde farklı anlayışa ve içeriğe sahip yayınların çıkarılması kaçınılmazdı. Bu bağlamda özellikle eğitim, kadın ve çocuk eğitimi anlamında çıkarılan yayınların sayısında artış yaşandı. Osmanlı Devleti'nin önemli bir süreli yayın organı olan Maarif Gazetesi de1891 yılında yayın hayatına başlamıştır.Türk matbaacılığında ve yayın hayatında önemli bir isim olan Kaspar'ın, ilk sayısını 26 Muharrem 1309'da (1 Eylül 1891) neşrettiği Maârif, II. Abdülhamid döneminin diğer dergileri gibi“siyâsiyattan mâada her şeyden bahseden”bir dergidir. Maarif Gazetesi'nin 51. ve 60. sayıları, transkripte edilmiş ve daha sonar gazetenin değerlendirilmesi yapılmıştır.Maarif Gazetesinde yer alan başlıca konulara baktığımızda; Osmanlı Devleti'nin iç siyaseti ve dış politikası, Avrupalı devletlerle olan ilişkileri, sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik yapısına ait konular yer alınmıştır. Bunun dışında gazetede; Avrupa, Amerika, Çin ve Avustralya gibi yerlerdeki hayvanların ve bitkilerin özellikleri, devletler arası meydana gelen siyasi ve askeri gelişmeler, teknik alandaki icatlar, tıp alanında meydana gelen gelişmeler, eğlenceler, edebi eserler, devletlerin ülkelerinde bulunan ürünleri pazarlamak amacıyla düzenledikleri sergiler, balolar ve telgraf hatları gibi çeşitli konular hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Bu nedenle gazete basıldığı döneme ışık tutması açısından önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The press, which is a reflection of freedom of expression, has always maintained its importance as a tool that triggers political and social changes in the lives of nations. As a result of handling the press and broadcasting activities in the Ottoman Empire, it allowed the political, economic, cultural and social structure of the period in question to be evaluated and examined in a holistic way. II. Realizing this power of the press in the atmosphere of freedom that emerged after the declaration of the Constitutional Monarchy, the political forces attempted to convey their thoughts to the public and to create a society that thought like them. It was inevitable to publish publications with different understanding and content in this period, which was polyphonic and colorful. In this context, there has been an increase in the number of publications in the field of education, women's and children's education. Maarif Newspaper, an important periodical organ of the Ottoman Empire, also started its publication life in 1891. An important name in Turkish printing and publishing, Kaspar published its first issue on 26 Muharrem 1309 (1 September 1891). Like other magazines of the Abdülhamid period, it is a magazine that“talks about everything but politics”. The 51st and 60th issues of the Maarif Newspaper were transcribed and then the newspaper was evaluated. When we look at the main issues in the Maarif Newspaper; The internal and foreign policy of the Ottoman Empire, its relations with European states, and the subjects of its social, cultural, scientific and economic structure are included. Apart from this, in the newspaper; Features of animals and plants in places such as Europe, America, China and Australia, political and military developments between states, inventions in the technical field, developments in the field of medicine, entertainments, literary works, exhibitions, balls and telegrams organized by states to market products in their countries. It contains important information about various topics such as lines. For this reason, the newspaper is an important source in terms of shedding light on the period in which it was printed.