Maʻârif Gazetesinin (41-50 sayılarının) transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Maʻâri̇f Newspaper (issue 41-50)
- Tez No: 834390
 - Danışmanlar: PROF. DR. SITKI ULUERLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bingöl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 316
Özet
Basın tarihiyle ilgili önemli bir süreli yayın organı olan Maârif Gazetesi Osmanlı Devletinin ve Avrupalı devletlerin siyasi, kültürel ekonomik ve sosyal yapılarıyla ilgili önemli bilgiler içermektedir. Kendi dönemine ışık tutan önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Gazetenin ilk sayısı 26 Muharrem 1309 ( 1 Eylül 1891 ) çıkarıldı. son sayısı ise; 10 Eylül 1896 çıkarılmış. Maârif Gazetesi haftada bir defa perşembe günleri çıkan edebi ve fenni bir gazetedir. Gazetenin sahibi Kaspar, imtiyaz sahibi ise Ahmet Naci'dir
Özet (Çeviri)
Maârif Newspaper, an important periodical on the history of the press, contains important information about the political, cultural, economic and social structures of the Ottoman state and European states. It is an important source that sheds light on its period. The first issue of Maârif Newspaper was published on 26 Muharrem 1309 september 1,1891) issued on 10 September 1896 Maârif Newspaper, is a literary and scientific newspaper published once a week on Thursdays. The owner of the newspaper was Kasbar and the concessionaire was Ahmet Naci.