Ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamaları ile bilimsel süreç becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of middle school sixth grade students' conceptual understanding and scientific process skills
- Tez No: 710996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri (BSB) ile kavramsal anlamalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ses ve özellikleri ünitesi bilimsel süreç becerileri testi (SÖBiSBeT) ve ses ve özellikleri ünitesi kavramsal anlama testi (SÖKAT) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan testlerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Giresun ilinde MEB'e bağlı okullarda öğrenim gören 100 altıncı sınıf öğrencileri ile test edilmiş, ardından Giresun ilinde MEB'e bağlı okullarda öğrenim gören 104 altıncı sınıf öğrencileri ile asıl çalışma yapılmıştır. SÖBiSBeT ve SÖKAT'ın geçerlik ve güvenirlik analizlerinde SPSS 22.0 paket programı ile madde analizi yapılmış olup maddelerin güçlük ve ayırt edicilik değerleri, KR-20 güvenirlik katsayısı ve bağımsız gruplar t-testi hesaplamalarından faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda ortalama madde ayırt edicilik değeri .55, ortalama madde güçlük değeri .52 ve KR-20 güvenirlik sayısı .88 olan geçerli ve güvenilir bir SÖKAT ve ortalama madde ayırt edicilik değeri .56, ortalama madde güçlük değeri .59 ve KR-20 güvenirlik sayısı .79 olan geçerli ve güvenilir SÖBiSBeT testleri literatüre kazandırılmıştır. Öğrencilerin SÖBiSBeT ve SÖKAT puanları arasındaki ilişkiye yönelik incelemede Spearman Brown Korelasyon değerlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda altıncı sınıf öğrencilerinin BSB'leri ile kavramsal anlamaları arasında pozitif yönde, anlamlı bir ilişki olduğu fakat ölçme, verileri kullanma ve model oluşturma BSB sorularından aldıkları puanlar ile SÖKAT'tan aldıkları puanlar arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda ses ve özellikleri ünitesine yönelik geliştirilen SÖBiSBeT ve SÖKAT'ın çeşitli araştırmalarda kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the scientific process skills (SPS) and conceptual understanding of middle school sixth grade students. For this purpose, the sound and features unit scientific process skills test (SFUSPST) and the sound and its features unit conceptual understanding test (SFUCUT) developed by the researcher were used as data collection tools. The validity and reliability studies of the tests used in the research were tested with 100 sixth grade students studying at schools affiliated to National Ministry Education (NME) in Giresun province, and then the main study was conducted with 104 sixth grade students studying at schools affiliated with NME in Giresun province. In the validity and reliability analyzes of SFUSPST and SFUCUT, item analysis was performed with the SPSS 22.0 package program, and the difficulty and discrimination values of the items, KR-20 reliability coefficient and independent groups t-test calculations were used. As a result of the research, a valid and reliable SFUCUT with mean item discrimination value of .55, mean item difficulty value of .52 and KR-20 reliability number of .88, mean item discrimination value of .56, mean item difficulty value of .59 and KR-20 reliability Valid and reliable SFUSPST tests with a number of .79 have been brought to the literature. Spearman Brown Correlation values were used to analyze the relationship between students' SFUSPST and SFUCUT scores. As a result of the research, it was found that there was a positive and significant relationship between the science process skills and conceptual understanding of the 6th grade secondary school students and their conceptual understanding, but the relationship between the scores they got from the SPS questions of measurement, using data and creating a model and the scores they got from SFUCUT was not significant. In line with the findings obtained from the research, it is recommended that SFUSPST and SFUCUT, which were developed for the unit of voice and its characteristics, be used in various researches.