Fenb bilimleri 5, 6, 7 ve 8. sınıf ders kitaplarının gösterim türleri ve gösterimler arası geçişler açısından incelenmesi
Examination of 5, 6, 7 ve 8 grade level science textbooks in terms of display types and transitions between displays
- Tez No: 711001
- Danışmanlar: DR. FUNDA HASANÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul Fen Bilimleri ders kitaplarındaki gösterim türleri, gösterim türleri arası geçişler ve gösterim türlerinin kullanım amaçları doğrultusunda incelemektir. Bu araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan dokümanlar Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile 2020-2021 yılından itibaren 5(beş) yıl süreyle okutulan 5, 6, 7 ve 8. sınıf fen bilimleri ders kitapları oluşturmaktadır. Veriler söz konusu fen bilimleri ders kitaplarından elde edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ders kitapları dört bölüme ayrılmış (hazırlık, konu anlatımı, etkinlik ve ölçme) ve her bir gösterim türü için kodlar oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda, fen bilimleri ders kitaplarında kullanılan gösterim türlerinin kullanımında, daha çok resim ve fotoğraftan yararlanıldığı belirlenmiştir. Gösterim türleri arası geçişler incelendiğinde fen bilimleri ders kitaplarında çoğunlukla açık ve yarı açık geçiş kullanıldığı, örtük geçişe ise çok az yer verildiği görülmüştür. Gösterim türlerinin kullanım amaçları incelendiğinde örnek gösterme ve soru sorma amaçlı kullanıldığı, diğer (özetleme, verileri kaydetmek, sıralama, sınıflama, ilişkilendirme, vb.) kullanım amaçlarının daha az kullanıldığı belirlenmiştir. Bu bağlamda ileri de yapılacak araştırmalar için bir örnek olmuştur. Bu bağlamda ders kitabı inceleme komisyonun inceleme yapması ve ders kitaplarında farklı gösterimlere yer vermeleri gibi öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the types of representation in the secondary school science textbooks, the quality of the transition between the representation types and the purposes of the usage representation types. In this study, document analysis method was used. The documents used in the research consist of 5th, 6th, 7th and 8th grade science textbooks, which have been taught for 5 (five) years from 2020-2021 with the decision of the Ministry of National Education Board of Education and Discipline. The data were obtained from the mentioned science textbooks. Content analysis method was used in the analysis of the data. Textbooks are divided into four sections (preparation, lecture, activity and measurement) and codes are created for each display type. As a result of the research, it has been determined that mostly pictures and photographs are used in the use of notation types used in science textbooks. When the transitions between the notation types are examined, it is seen that the open and semi-open transitions are mostly used in science textbooks, and the implicit transition is given very little place. When the usage purposes of the display types are examined, it has been determined that they are used for showing examples and asking questions, and other usage purposes (summarizing, recording data, sorting, classification, association, etc.) are used less frequently. In this context, it has become an example for future research. In this context, suggestions were made such as the course book review commission to examine and the teachers to include different representations in the lessons.