Affective-relational becomings: Contestations over muslim women's identities
Etkileşimsel-ilişkisel oluşumlar: Müslüman kadın kimlikleri üzerine tartışmalar
  1. Tez No: 711032
  2. Yazar: HESNA SERRA AKSEL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KHALİD BLANKİNSHİP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Temple University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu projede, Müslüman kadınların deneyimlerinin ve pratiklerinin çok katmanlı yapısını aydınlatmak için, Fransız filozof Gilles Deleuze'un ontolojik perspektifini kullanmayı önermekteyim. Bu ontolojiyik bakışa göre Türkiye'de başörtülü kadınlar için kullanılan“İslamcı”kategorisini sorgulamak ve bu kategorileştirmenin kadınların hayatlarındaki durumsallığı, ilişkiselliği ve özgünlüğü nasıl göz ardı ettiğini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Deleuze'un ontolojik bakış açısı, bedeni ilişkisel ve etkileşimsel birçok katmandan oluşan bir yapı olarak görmektedir. Bu ontolojiye göre, bir beden, ilişkilerin oluşturduğu akış ve bu akışın yarattı etkileşimsel kapasite aracılığıyla, sınırsız sayıda küçük bedenlerin birleşmesiyle oluşmaktadır. Beden, ilişikisel ve etkileşimsel bir kümelenme ve çok katmanlılık olduğu için bireylerin durağan ontolojik varlıklar olarak görülmesinin önüne geçilmektedir. Bunun yerine, birey, dinamik, sürekli değişim ve oluşum halinde olan bir varlıktır. Bu ontolojik yaklaşım kimliklerin durağanlığını ve tekilliğini sorgulayarak, Müslüman kadınların deneyimlerinin anlaşılmasında önemli bir değişimi mümkün kılmaktadır. Bu yaklaşım kadınların deneyimlerini, ilgilerini ve uygulamalarını kadınların içinde yaşadığı bağlamı dikkate alarak incelmeyi mümkün kılmaktadır. Var olan kategorilere ve marjinalleştirme eğilimlerine indirgenmeden, Müslüman kadınların hayatlarındaki dinamik oluşları anlamak için analitik bir çerçeve oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this project, I suggest a Deleuzian ontological perspective to address the interconnected and relational constitution of Muslim women's experiences and practices to illuminate the multiple-layers of their lives. Namely, I call into question the category ―Islamist,‖ used for contemporary headscarf-wearing women in Turkey, and examine how this categorization erases contingency, specificity, and relationality of women's experiences. For this purpose, I articulate the conception of body as a relational and affective multiplicity based on a Deleuzian ontology. According to this ontology, bodies are composed of an infinite number of smaller bodies through the confluence of relations and the creative capacity of affects, which are produced by this relational flux. Since the body is a relational and affective aggregate and a multiplicity within an assemblage, it is not a stable ontological essence or determined by overarching structures, but it is instead dynamic, continually changing, and always in a process of becoming. Since this Deleuzian approach problematizes the stability and singularity of identities, it offers a radical change for the framing of the question of Muslim women. This approach provides useful means to illuminate the experiences, desires, and practices of women in their contexts and through the particular characters of their relations and affects. Therefore, this project stresses the idea that we need analytical tools which allow us to attend to dynamic configurations of Muslim women without reducing them to existing categories or marginalities