COVID-19 tanısı ile yoğun bakımda takip edilip taburcu olan hastaların sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi; retrospektif kesitsel çalışma
Evaluati̇on of health related quality of life of patients who diagnosed COVID-19 than treated and discharged from COVID19 intensi̇ve care uni̇t, retrospective crossectional study
  1. Tez No: 711065
  2. Yazar: HALİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ŞEBNEM TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: COVİD 19 sonrası solunum yetmezliği gelişmiş yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavi edilmiş hastaların taburculuk sonrası 6 ay ve üzerindeki sürede sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini tespit etmeyi ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, kesitsel bir çalışmadır. Hastanemizde Mart 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Covid-19 nedeniyle yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavisi yapılan taburculuk sonrası 6 ayı geçmiş, kendisine ulaşılıp, çalışmayı katılmayı kabul eden hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara sağlık ilişkili yaşam kalitelerini 8 bölümde değerlendiren Short Form-36 formu uygulandı. Cinsiyet, yaş, ek hastalık (HT, DM, KAH, KOAH/astım), sigara kullanımı, yoğun bakım yatış süresi, invazif/non invazif mekanik ventilasyon ve nazal yüksek akım oksijen tedavisi uygulamaları ve süreleri, antisitokin tedavi uygulamaları, taburculuk sonrası oksijen kullanımı, dekübit yaralarının varlığı, tekrar hastane yatışı, yatış sebepleri ve METs skorları hastane kayıt sistemi, hasta takip belgeleri ve hastalarla yapılan görüşmelerden elde edilerek kaydedildi. Hastaların SF-36 parametreleri genel Türk toplumu erkek ve kadın sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda, hastalarımızın S-36 parametreleri genel Türk toplumundan düşük bulundu. Çalışmamızdaki kadın hastaların SF36'ya ait FF, Sİ, A, GSA parametreleri erkek hastalardan düşük bulundu. Yaş, hastalık öncesi HT, DM, KOAH/astım ek hastalıklarının varlığının, YBÜ yatış gününün, IMV ventilasyon uygulanma süresinin, yoğun bakımdan taburculukta dekübit varlığının ve uzun dönem dekübit tedavisi görülmesinin, MET Skorununun
Özet (Çeviri)
Background: We aimed to determine the health related quality of life and its affecting factors of Covid-19 patients treated in intensive care unit because of respiratory failure and lived 6 months and more after discharge. Methods: Our study is retrospectively and cross-sectionally made. Patients treated in intensive care unit between March 2020 to April 2021, who agreed to participate in the study and at least 6 months of time passed after discharge were included. SF-36 questionare which evalute health related life quality in 8 parts were applied the patients. Gender, age, comorbidity (HT, DM, CAD, COPD/asthma), smoking, length of stay in intensive care unit, invasive/non-invasive mechanical ventilation, nasal high flow oxygen therapy applications and durations and anticytokine therapy applications were recorded from patients records. Oxygen use, presence of pressure ulcers, rehospitalization, reasons for hospitalization, and METs scores were aquired from patient interviews. Patient's SF-36 parameter scores were compared to Turkish population results. Results: In our study, patients SF-36 parameters were found to be lower than Turkish population. Physical function, social functionality, pain, general health perception parameters of SF-36 in female patients were found to be lower than male patients. We found that age of the patients, presence of comorbidities such as HT, DM, COPD/asthma, duration of intensive care unit, duration of IMV ventilation, presence of pressure ulcers at discharge from the intensive care unit, long-term pressure ulcer treatment, and a METs score of