EtnoSTEM yaklaşımının 7.sınıf öğrencilerinin kültürel farkındalıklarına, 21. yüzyıl becerilerine ve fen ve teknolojiye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the EtnoSTEM approach on 7th grade students' cultural awareness, 21st century skills and attitudes to science and technology
  1. Tez No: 711064
  2. Yazar: HATİCE KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
21. yüzyıl ilk çeyreğinde dünya genelinde, eğitim alanında STEM (Fen Teknoloji Mühendislik Matematik) büyük önem kazanmıştır. Bunun yanında sanatı da ele alarak STEM+Arts: STEAM, yeni alanlarda bütünleşmeye doğru gitmiştir. Global olarak yaygınlaşan bu eğitimin uygulamaları da farklılık göstermektedir. Bunun sebeplerinden biri de o bölgenin kültürel farklılığıdır. Bu bağlamda, yapılan araştırmada ethno bilimden köken alan EtnoSTEM adı altında, STEM'e kültür entegre edilmiştir. Araştırma, kültürel farkındalık, Fen ve teknolojiye yönelik tutum ve 21.yüzyıl becerilerini tespit etmek amacıyla EtnoSTEM yaklaşımının etkisini ve uygulamasını içermektedir. Araştırmanın katılımcıları 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Karaman ili Alparslan Ortaokulu 7/D ve 7/F şubelerinde öğrenim gören toplam 61 öğrenciden oluşmaktadır. Şubelerden biri kontrol biri deney grubu olacak şekilde rastgele belirlenmiştir. 6 haftalık süre bazında yapılan bu araştırmada nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmış, karma desene göre oluşturulmuştur. Araştırmanın nicel aşamasında araştırmacı tarafından geliştirilen kültürel farkındalık ölçeğinin yanında, Fen ve Teknolojiye yönelik tutum ölçeği ile 21.yüzyıl becerileri ölçekleri uygulanmıştır. Nitel aşamada ise görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk haftasında ölçekler her iki gruba da ön-test olarak uygulanmış, kontrol grubuna kazanımlar geleneksel yöntemle, deney grubuna ise EtnoSTEM yaklaşımıyla uygulamalı olarak verilmiştir. Veriler SPSS 24.0 ve Amos 21.0 programları ile değerlendirilmiş, verilerin analizi için“Bağımlı t-Testi”,“Mann Whitney U-Testi”ve“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuş ve yer yer görüşmelerden direk alıntılara yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda EtnoSTEM yaklaşımının çalışma grubunun kültürel farkındalıklarını, 21. yüzyıl becerilerini ve Fen ve teknolojiye yönelik tutumlarını pozitif yönde ve kısmen anlamlı şekilde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first quarter of the 21st century, STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) has gained great importance in the field of education throughout the world. In addition to this, STEM+Arts: STEAM has moved towards integration in new areas by taking the arts as well. The practices of this education, which has become widespread globally, also differ. One of the reasons for this is the cultural difference of that region. In this context, culture has been integrated into STEM under the name of EtnoSTEM, which originates from ethno science in the research. The research includes the impact and application of the EtnoSTEM approach in order to determine cultural awareness, attitudes towards science and technology, and 21st century skills. The participants of the research consisted of 61 students studying at 7/D and 7/F branches of Karaman province Alparslan Secondary School in the 2021-2022 academic year. One of the groups was randomly determined as the control group and the experimental group. In this research, which was conducted on a 6-week period, qualitative and quantitative methods were used together and created according to a mixed pattern. In the quantitative phase of the research, besides the cultural awareness scale, the attitude scale towards Science and Technology and the 21st century skills scale were applied. At the qualitative stage, interviews were conducted. In the first week of the study, the scales were applied to both groups as a pre-test, the achievements were given to the control group with the traditional method and to the experimental group with the EtnoSTEM approach. Data were evaluated with SPSS 24.0 and Amos 21.0 programs, and“dependent t-Test”,“Mann Whitney U-Test”and“Wilcoxon signed Ranks Test”were applied for data analysis. Qualitative data, on the other hand, were subjected to content analysis and direct quotations from the interviews were included from time to time. As a result of the research, it was determined that the EtnoSTEM approach affected the cultural awareness of the study group, 21st century skills and attitudes towards science and technology positively and partially significantly.