Tekrarlayan sepsis olgularının klinik, laboratuvar ve prognoz açısından irdelenmesi
Examination of recurrent sepsis cases in terms of clinical, laboratory and prognosis
  1. Tez No: 860487
  2. Yazar: EMİNE ARMAN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis, konağın enfeksiyona verdiği kontrolsüz yanıt sonucu gelişen, hayati tehdit edici, sistemik inflamatuar çoklu organ yetmezliği ile giden bir halk sağlığı problemidir (1). Sepsise bağlı gelişen uzun süreli inflamasyon ve immünsupresyon hastaları tekrarlayan sepsis ataklarına karşı savunmasız bırakır. Sepsis sonrası hastaların neredeyse üçte biri 90 gün içinde tekrar hastaneye başvurmaktadır ve hasta 50 yaş üzerinde ise %50'si tekrar başvurmaktadır. Tekrar başvuruların ise en büyük nedeni yine sepsistir. Çalışmada hastanede sepsis/septik şok tanısı ile takip edilen hastalarda; şifa ile taburcu edilen hastaların 90 gün içerisinde enfeksiyon hastalıklarına bağlı hastaneye tekrar başvuru risk faktörlerini, şifa ile taburcu olan hastaların taburculuk sonrası 90 günde mortaliteyi etkileyen risk faktörlerini, ardışık sepsis epizotları incelenerek tekrarlayan sepsis olgularında enfeksiyon bölgesi ve etken mikroorganizmaların benzerlik oranlarını, yatış öncesi 90 günde bir veya birden fazla sepsis geçiren hastaların mortalitesini, ilk başvuru anındaki mikrobiyolojik etkenlerini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, retrospektif gözlemsel kohort çalışması olarak planlandı. Çalışma kapsamında 1 Haziran 2018 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Kayseri Şehir Hastanesinde sepsis ve septik şok tanısıyla yatan hastaların geriye dönük durumları incelenmiştir. Sepsis tanısı, SCCM/ESICM çalışma grubunun 2016'da yayınladığı kılavuza göre belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların başvurusu öncesi altı ayı ve taburculuk sonrası 90 günü incelendi. Covid-19 pandemisi nedeniyle çalışma taburculuk sonrası 90 gün olarak kısıtlı tutuldu. Sepsis/septik şok tanısı ile tedavi edilip şifa ile taburcu edilen 183 hastanın taburculuk sonrası 90 gün içerisinde hastaneye yeniden başvuruları incelendi. Enfeksiyon hastalıklarına bağlı yeniden kabuller sepsis ve/veya sepsis ilişkili tekrarlayan başvuru olanlar (SSITB) olarak kabul edildi, diğer başvurular ve tekrar başvurusu olmayan hastalar sepsis ve/veya sepsis ilişkili tekrarlayan başvurusu olmayanlar (SSITBO) olarak değerlendirildi; hastalar iki grupta incelendi. Sepsis/septik şok sonrasında taburcu olan hastanın taburculuk sonrasında ilk 90 gün içinde mortalitesi hesaplandı. Hastaneden şifa ile taburcu edilen hastalar 90 gün içerisinde ölenler ve sağ kalanlar şeklinde iki grupta incelendi Çalışmaya dahil edilen hastaların ardışık sepsis epizotları kaydedildi, enfeksiyon bölgesi ve etken mikroorganizmalar incelendi; benzerlik oranlarına bakıldı. Yatış öncesi 90 günde bir veya birden fazla sepsis geçiren hastaların mortalitesi incelendi. Tüm sepsis epizodlarının ilk başvuru anındaki mikrobiyolojik etkenlerine bakıldı. Çalışmaya 18 yaş üstü, sepsis nedeniyle takip ve tedavi edilmiş olan hastalar dahil edilmiş olup, 18 yaş altı hastalar, gebe hastalar, COVID-19 nedeniyle takip ve tedavi edilen hastalar ve yatış öncesi 90 gün içerisinde sepsis ile takip edilen hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada: hastalara ait demografik veriler, hastane ve yoğun bakım ünitesinde yatış süreleri, altta yatan hastalıklar, primer enfeksiyon kaynağı, sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon yüzdesi, başvuru öncesinden son 90 güne kadar geçirilmiş enfeksiyon varlığı ve odağı, son altı ay içerisinde antibiyotik kullanım öyküsü, laboratuvar incelenmesinde tam kan sayımı ve biyokimyasal parametreleri, prokalsitonin ve HbA1c değerleri; sepsis düzeylerini belirlemek amacıyla ilk başvuru anındaki APACHE 2, SOFA, GKS skorları ile Charlson Komorbidite indeksi; yoğun bakım ünitesi yatış sürecinde vazopressör başlanması ve invaziv mekanik ventilasyon uygulaması olup olmadığı, tedavi başladıktan sonraki yedinci günde klinik yanıt ve mikrobiyolojik yanıt parametreleri incelendi. Bulgular: Sepsiste hastane mortalite %23,3, septik şokta ise %71,2 idi. Sepsis/septik şok hastalarında ise hastane mortalitesi %39 olarak görülmüştür. Hastaların yaş ortalaması 75,2±14,2 yıl idi ve %51,3'ü erkekti. Hastaların hastanede toplam yatış süresi ortalaması 15,6±13,4 gün, yoğun bakım ünitesinde yatış süresi ortalaması 10,5±11,6 gündü. Hastaların Charlson komorbidite indeksi ortancası 5 (0-15) olarak hesaplandı. Taburcu edilen hastaların %37,2'si taburculuk sonrası 90 günde enfeksiyon hastalıklarına bağlı tekrar hastaneye yatırılmıştır. Hastaların %34'ünde sepsis/septik şok gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Sepsis develops as a result of the host's uncontrolled response to infection, life-threatening, systemic inflammation is a public health problem leading to multiple organ failure (1). Prolonged inflammation and immunosuppression due to sepsis leave patients vulnerable to recurrent episodes of sepsis. Almost one third of patients are readmitted to hospital within 90 days after sepsis and 50% of patients are readmitted if they are over 50 years of age. The most common reason for readmission is sepsis. In the study, in patients who were followed up in hospital with the diagnosis of sepsis/septic shock; The aim of the study was to determine the risk factors for readmission to the hospital due to infectious diseases within 90 days in patients who were discharged with recovery, the risk factors affecting mortality in patients who were discharged with recovery in the 90 days after discharge, the similarity rates of infection site and microorganism agents in recurrent sepsis cases by examining consecutive sepsis episodes, the mortality of patients who had one or more sepsis in the 90 days before hospitalization, and the microbiological agents at the time of first admission. Material and Method: The study was planned as a single-center, retrospective observational cohort study. Within the scope of the study, the retrospective cases of patients hospitalised with the diagnosis of sepsis and septic shock in Kayseri City Hospital between 1 June 2018 and 31 December 2022 were examined. The diagnosis of sepsis was determined according to the guidelines published by the SCCM/ESICM working group in 2016. The patients included in the study were analyzed six months before admission and 90 days after discharge. Due to the Covid-19 pandemic, the study was limited to 90 days after discharge. Readmissions within 90 days after discharge of 183 patients who were treated for sepsis/septic shock and discharged with cure were analyzed. Readmissions due to infectious diseases were considered as sepsis and/or sepsis-related readmissions (CSSRR); other admissions and patients with no readmissions were considered as sepsis and/or sepsis-related readmissions (NCSSRR) and patients were analyzed in two groups. The mortality of patients discharged after sepsis/septic shock within the first 90 days after discharge was analyzed. Patients discharged from the hospital were divided into two groups: those who died within 90 days and those who survived. Consecutive sepsis episodes of the patients included in the study were recorded, the site of infection and microorganism agents were examined and similarity rates were examined. The mortality of patients with one or more sepsis episodes in the 90 days before hospitalization was analyzed. The microbiological agents of all sepsis episodes at the time of initial presentation were examined. Patients over the age of 18 who were followed up and treated for sepsis were included in the study. Patients under the age of 18, pregnant patients, patients followed up and treated for COVID-19, and patients followed up for sepsis within 90 days before hospitalisation were excluded. In the study: demographic data of the patients, duration of hospital and intensive care unit hospitalization, underlying diseases, primary source of infection, percentage of healthcare-associated infection, presence and focus of infection from pre-admission to the last 90 days, history of antibiotic use in the last six months, complete blood count and biochemical parameters, procalcitonin and HbA1c values in laboratory examination; APACHE 2, SOFA, GKS scores and Charlson Comorbidity index at the time of initial presentation to determine the level of sepsis; vasopressor initiation and invasive mechanical ventilation application during intensive care unit hospitalization, clinical response and microbiological response parameters on the seventh day after the initiation of treatment. Results: Hospital mortality was 23.3% in sepsis and 71.2% in septic shock. In patients with sepsis/septic shock, hospital mortality was 39%. The mean age of the patients was 75.2±14.2 years and 51.3% were male. The mean total hospital stay was 15.6±13.4 days and the mean length of stay in the intensive care unit was 10.5±11.6 days. The median Charlson comorbidity index was 5 (0-15). Of the discharged patients, 37.2% were re-hospitalised due to infectious diseases within 90 days after discharge. Sepsis/septic shock was observed in 34% of the patients.