Design and optimization of UWB antenna for the 5G mobile communication applications using a fuzzy expert system
5G mobil iletişim uygulamaları için UWB anteninin bulanık uzman sistem tasarımı ve optimizasyonu
- Tez No: 779914
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİVELEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada 5G bağlantılı cihazlarda kablosuz uygulamalar için mükemmel izolasyona sahip küçük bir MIMO anten tasarımı öneriyoruz. Bu 45x40mm2 MIMO anten sistemi, simetrik olarak yan yana yerleştirilmiş iki eliptik antenden oluşur. UWB uygulamaları için mükemmel izolasyona sahip MIMO bir anten önerilir. Empedans bant genişliğini iyileştirmek için önerilen MIMO anteni iki simetrik slot anten bileşeni içerir. Alt bantta izolasyonu arttırmak için ortak zemine bir dekuplaj ağ yuvası eklenir. Önerilen anten, 1.5 ila 9.5 GHz çalışma aralığı boyunca 20 dB'den daha iyi izolasyon sunacaktır. UWB MIMO anteninin radyasyon modelleri, tepe kazancı, zarf korelasyon katsayısı, ortalama etkin kazanç ve çeşitlilik kazancı dikkate alınacaktır. Önerilen simülasyon modeli matlab yazılımında yapılmıştır. Şu anda subjektif dereceler temelinde belirlenen en iyi teknoloji bilgisini geliştirmeyi amaçlar. İnternet nesillerinin teknolojileri, 4G'den sonra sürekli gelişiyor. Bu çalışma, frekans, servis, çoğullama, veri hızı ve zaman periyodu ile temsil edilen sistemin giriş parametrelerine göre en iyi nesil ağları belirlemek için farklı İnternet nesillerinin değerlendirilmesi ve nicel analizi için yeni bir Bulanık Uzman Sistem önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a small MIMO antenna design with excellent isolation for wireless applications in 5 G-linked devices. This 45x40mm2 MIMO antenna system comprises two elliptical antennas that are symmetrically placed next. For UWB applications, a MIMO antenna with excellent isolation is suggested. The proposed MIMO antenna comprises two symmetric slot antenna components to improve impedance bandwidth. A decoupling network slot is added in the common ground to enhance isolation at the lower band. The suggested antenna would offer better than 20 dB isolation throughout the operational range of 1.5 to 9.5 GHz. The radiation patterns, peak gain, envelope correlation coefficient, mean effective gain and diversity gain of the UWB MIMO antenna will all be considered. The proposed simulation model is performed in matlab software and aims to improve the knowledge of the best technology, which is currently determined based on subjective degrees. The technologies of the generations of the Internet are constantly evolving after 4G. This work proposes a new Fuzzy Expert System for the evaluation and quantitative analysis of different Internet generations to determine the best generation of networks concerning the input parameters of the system are represented by frequency, service, multiplexing, data rate and period.