Erken duygusal okuryazarlık ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of emotional literacy scale
- Tez No: 711089
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, 48-84 aylık çocuklarda 'Erken Duygusal Okuryazarlık Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması üzerine yapılmıştır. Genel tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Bakanlığına bağlı resmi veya özel anaokulları/anasınıfları ve ilkokul birinci ve ikinci sınıfa devam eden 48-84 aylık çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 537 ebeveyn ve çocuk oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen 'Erken Duygusal Okuryazarlık Ölçeği' ve 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. 'Erken Duygusal Okuryazalık Ölçeği'nin uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Geçerliği değerlendirmek için; madde analizi, kapsam geçerlik indeksi, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Buna göre uygun görülemeyen bazı maddeler çıkarılmıştır. Bazı maddeler düzeltilmiştir. Güvenirliğe ait değerlendirmeler ise; Cronbach alfa, Heise ve Bohrnstedt'ın Ω, Mcdonald ω ve test tekrar test yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda 'Erken Duygusal Okuryazarlık Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to make the validity and reliability of the Early Emotional Literacy Scale for 48-84 months old children. The universe of the study, which is a survey study, was composed of the parents of 48-84 months old children attending official independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education or kindergartens affiliated to the primary school, the first or second grade of primary school in the 2020-2021 academic year. The study group of this research was composed of the parents of 537 children selected with the convenience sampling method. In the collection of research data,“Early Emotional Literacy Scale”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. Validity, reliability and measurement invariance studies have been carried out by using the data obtained with the“Early Emotional Lİteracy Scale”. Item analysis, content validity index, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed to evaluate validity. Accordingly, some items deemed unsuitable were removed. Some items have been edited. Reliability indices were calculated with Cronbach alpha, Heise and Bohrnstedt's Ω, Mcdonald ω, and test-retest method. As a result of the research, it has been accepted that the 'Early Emotional Liracy Scale' was found as valid and reliable.