Titanyum hedef çekirdeklerinde nötron ve gama girişli nükleer reaksiyonların incelenmesi
Investigations of notron and gamma introduction nuclear reactions in titanium target nices
- Tez No: 711093
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yüksek sürtünme katsayısı ve düşük aşınma direncine sahip olan Titanyum ve Titanyum alaşımlar mühendislik alanında yaygın olarak kullanılan malzemelerdir. Ti elementine ait nükleer hesaplamalar teknolojinin gelişmesiyle önem kazanmıştır. Nükleer etkileşmelerde, nötronların ve gama ışınlarının madde ile etkileşmesi saçılma ve absorpsiyon reaksiyonları şeklindedir. Bu tez çalışmasında, nükleer reaktörlerde zırh ve kaplama malzemesi olarak kullanılan Titanyum(Ti) elementinin yüksek enerjili gama ve nötronlarla oluşturulan (n, p), (n, α), (n, t), (n, d), (n, 2n), (n, 2p), (γ, p) reaksiyonlarına ait tesir kesit değerleri hesaplandı. Elde edilen değerler, EXFOR'daki deneysel sonuçlar ile karşılaştırıldı ve tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium and Ti alloys, which have high friction coefficient and low wear resistance, are materials that are widely used in the field of engineering. Nuclear calculations of Ti element have gained importance with the development of technology. Interaction of neutrons and gamma rays with the matter is in the form of scattering and absorption reactions. In this study, at high energy neutrons and gammas, the crosssection values of (n, p), (n, α), (n, t), (n, d), (n, 2n), (n, 2p), (γ, p) reactions of Ti element that used for shielding and coating in nuclear reactors were calculated. The obtained results were given in the tables and compared with the experimental data in EXFOR.