Başlangıç keman ve viyola eğitiminde basılı parmak yönteminin sınanması
Testing the keeping finger method in the beginner level violin and viola training
  1. Tez No: 711099
  2. Yazar: ZEKİ FIRAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada; başlangıç keman ve viyola eğitiminde boş tel dayanaklı klasik öğretim yöntemi ile araştırmacının ortaya koyduğu, tuşe üzerinde parmak temasının kesilmeden sürdürüldüğü birinci parmak dayanaklı basılı parmak yöntemi deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, mesleki müzik eğitimi kurumu olan ortaöğretim kademesindeki güzel sanatlar lisesi ve yükseköğretim kademesindeki müzik öğretmenliği anabilim dalında yapılmıştır. Araştırma, başlangıç aşamasına yönelik bir çalışma olduğu için, daha önce yaylı çalgı eğitimi alan öğrenciler, çalışma dışında tutulmuştur. Bu çerçevede, 3 güzel sanatlar lisesi ve 1 müzik öğretmenliği anabilim dalında ilk yılındaki keman ve viyola öğrencileri çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışma grubu içerisindeki deney grupları basılı parmak yöntemiyle, kontrol grupları ise klasik öğretim yöntemiyle 1 eğitim-öğretim yılı uzaktan keman ve viyola eğitimi almışlardır. Deneysel çalışma; yay çekme aşaması, tek tel aşaması ve tel geçiş aşaması olarak sürdürülmüştür. Yay çekme aşamasında, deney grubu sol elde birinci parmak basılı şekilde çalgı eğitimine başlarken; kontrol grubu boş tel ile çalgı eğitimine başlamıştır. Tek tel aşaması ve iki telin birleştiği tel geçiş aşamasında da, deney grubu tuşe temasını kesmeden birinci parmağı kılavuz alarak; kontrol grubu ise boş teli kılavuz alarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Deneysel süreç son testlerin yapılması ile tamamlanmıştır. Nitel verilerin nicel verileri desteklemesi için, süreç bitiminde uygulatıcı olan keman ve viyola eğitimcilerinin basılı parmak yöntemine ilişkin görüşleri de alınmıştır. Araştırma bulgularına göre; basılı parmak yöntemiyle eğitim alan keman ve viyola deney grupları, klasik öğretim yöntemiyle eğitim alan kontrol gruplarına kıyasla daha başarılı olmuşlardır. Başlangıç keman ve viyola eğitiminde basılı parmak yönteminin hem genel boyutta; hem de duruş-tutuş, parmak konumlandırma, parmak düşürme, temiz ses elde edebilme (entonasyon), tempoda çalabilme, ritmik çalabilme, çalgıya hakimiyet gibi alt boyutlarda, klasik öğretim yöntemine göre başarı sağladığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the classical teaching method with spare string support in beginner violin and viola training was experimentally compared with the first finger-supported keeping finger method, which was put forward by the researcher, in which the finger contact on the touch was maintained without interruption. This comparison was performed in the fine arts high school at the secondary education level and the music teaching department at the higher education level, which is a vocational music education institution. Since the research is a preliminary study, students who had previously received string instrument training were excluded from the study. In this context, violin and viola students In their first year in three fine arts high schools and one music teaching department constituted the study group. While the experimental groups in the study group received distance violin and viola training with the keeping finger method for one academic year, the control groups received distance violin and viola training with the classical teaching method. The experimental study was carried out as pull bow, single string stage, and string switch stage. In the pull bow process, the experimental group started the instrument training with the first finger kept on the left hand, while the control group started the instrument training with the spare string. Both the single string stage and the string switch stage, where the two strings meet, the experimental group carried out studies by taking the first finger as a guide without removing to the touch, and the control group by taking the spare string as the guide. The experimental process was completed with the post-tests. In order for the qualitative data to support the quantitative data, the opinions of the violin and viola educators, who were practitioners at the end of the process, about the keeping finger method were also received. According to the research results, the violin and viola experimental groups trained with the keeping finger method were more successful than the control groups trained with the classical teaching method. It is concluded that in the beginner violin and viola training keeping finger method provides success compared to the classical teaching method both in general and in sub-dimensions such as position-holding, finger positioning, obtaining a clear voice (intonation), playing in tempo, playing rhythmically, and commanding the instrument.