Assessment of using kansei engineering results on the product design processes of novice designers
Kansei mühendisliği sonuçlarının deneyimsiz tasarımcıların ürün tasarımı süreçlerinde kullanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 711101
  2. Yazar: AYŞE EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ LEBLEBİCİ BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez kapsamındaki araştırmalar iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, Türkiye'de yeterli Kansei Mühendisliği örneği bulunmamasından dolayı, geleneksel ince belli çay bardağı ürün olarak seçilmiş ve bu ürünün tasarım özelliklerini tüketici duyguları açısından irdelemeye yönelik bir Kansei Mühendisliği çalışması yürütülmüştür. İkinci aşamada ise Kansei Mühendisliği çalışmasından elde edilen sonuçlar deneysel bir düzenek çerçevesinde deneyimsiz tasarımcıların kullanımına sunulmuş, bunun ortaya çıkan ürünler ve tasarım süreçleri üzerindeki rolü incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada üzerinde çalışılan iki araştırma sorusu bulunmaktadır:“Kansei Mühendisliği çalışmasının sonuçlarının kullanımının, deneyimsiz tasarımcıların tasarladıkları ürünlerin kullanıcı tercihleri açısından niteliği üzerindeki rolü nedir?”ve“Kansei Mühendisliği yönteminin sonuçlarını kullanmaları beklendiğinde deneyimsiz tasarımcıların tasarım süreçleri nasıl bir değişim göstermektedir?”
Özet (Çeviri)
The thesis was completed in two parts. In the first part, a Kansei Engineering study was carried out using the Turkish traditional tulip-shaped tea glass which was chosen as a widely used and culturally valued product for Turkish people. In the second part, the results of the Kansei Engineering study were presented to one of the two groups of novice designers in an experimental setup to investigate the following two research questions:“What is the role of using the results of Kansei Engineering methodology on the products of novice designers regarding the perceived quality in terms of user preferences?”and“How do the design processes of novice designers differ when they are exposed to the results of the Kansei Engineering methodology?”.