Yetişkinlerde bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik iyi oluş puanlarının duygu düzenleme güçlüğü üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of cognitive flexibility, intolerance of uncertainty, and psychological well-being scores on emotion regulation difficulties in adults
  1. Tez No: 711127
  2. Yazar: SEMANUR KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik iyi oluşun duygu düzenleme güçlüğü üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 307 kadın, 200 erkek olmak üzere toplam 507 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırmada katılımcılardan bilgi edinmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği-Kısa Formu ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu kullanılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğünün yordadığı puanları belirlemek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon modelleri tasarlanmıştır. Yordayıcıların cinsiyet, yaş ve gelir düzeyi özelliklerine göre farklılaşması da incelenmiştir. Analiz sonuçlarında Duygu Düzenleme Güçlüğü alt boyutlarını; Bilişsel Esneklik ve Psikolojik İyi Oluşun negatif yönde, Belirsizliğe Tahammülsüzlüğün ise pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine effects of cognitive flexibility, ıntoleranse of uncertainty, and psychological well-being on emotion regulation difficulties in adults. The data has been collected from a total of 507adults, 307 females and 200 males for this purpose of the study. In order to obtain personel informations from participants, Personel Information Form, Cognitive Flexibility Scale, Intolerance of Uncertainty Scale, Psychological Well-Being Scale, and Emotion Regulation Difficulties Form were administered. Multiple Linear Regression models are created in order to determine predictors of risky behaviors. The differentation of the predictors according to gender, age and economic status has been also examined. Analysis results show that ıntolerance of uncertainty has been detected to be a positive predictor of emotion regulation difficulties. It is also found that cognitive flexibility and psychological well-being are negative predictors of emotion regulation difficulties. The findings determined and have been interpreted within the scope of literature ınformation.