The role of the concepts of intolerance of uncertainty,self-compassion, and cognitive flexibility in explainingthe love of life among adults in Türkiye
Türkiye'deki yetişkinlerde belirsizliğe tahammülsüzlük, öz-şefkat ve bilişsel esnekliğin hayat sevgisini açıklamadaki rolü
- Tez No: 961557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan yetişkinlerde yaşam sevgisinin yordayıcılarını incelemektir. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri 351 katılımcı katılmıştır. Betimleyici istatistikler katılımcıların orta ila yüksek düzeyde yaşam sevgisi, öz şefkat, bilişsel esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlüğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. Korelasyon analizleri yaşam sevgisinin öz şefkat ve bilişsel esneklikle pozitif, belirsizliğe tahammülsüzlükle negatif ilişkili olduğunu göstermiştir. Çoklu regresyon analizine göre öz şefkat yaşam sevgisinin anlamlı bir pozitif yordayıcısıdır. Beklenmedik bir şekilde bilişsel esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlük yaşam sevgisinin anlamlı bir yordayıcısı değildir. Bu sonuçlar yaşam sevgisini teşvik etmede öz şefkatin önemini vurgulamış ve bilişsel esneklik ile yaşam sevgisi arasındaki negatif ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu öne sürmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the roles of some demographic variables (gender, age, education, income, relationship status), intolerance of uncertainty, self- compassion, and cognitive flexibility in understanding love of life among adults living in Türkiye. The study included 351 participants aged 18 and older. Descriptive statistics revealed that participants had moderate to high levels of love of life, self- compassion, cognitive flexibility, and intolerance of uncertainty. Correlation analyses showed that love of life was positively related to self-compassion and cognitive flexibility and negatively related to intolerance of uncertainty. According to multiple regression analysis, self-compassion was a significant positive predictor of love of life. Unexpectedly, cognitive flexibility and intolerance of uncertainty did not significantly predict love of life. These results highlighted the importance of self- compassion in promoting love of life and suggested the need for further research to understand the negative relationship between cognitive flexibility, intolerance of uncertainty and love of life.