Bağımsız denetim raporu görüşlerinin firma performans değerleri ile ilişkisinin araştırması - BIST 100 endeksi
  1. Tez No: 711137
  2. Yazar: ZERİN AFŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bağımsız denetim faaliyeti, firmaların hazırlamış olduğu finansal tabloların firma dışı üçüncü kişiler tarafından denetlenmesi ve elde edilen sonuçların raporlanması işlemidir. Bağımsız denetim çalışmaları işletmeler tarafından oluşturulan finansal tablolardaki bilgiler vasıtasıyla kamuoyuna güvence hizmeti vermekte ve ticari alanda önemli bir işlev yerine getirmektedir. Finansal tabloların hazırlanması tabloları kullanan işletme yönetimi ve paydaşların kamu yararı ile çelişebilen hedefleri sebebiyle finansal tablolarda karşılaştırmayı zorlaştırıcı farklılıklar ve eksiklikler bulunabilir. Bu sebeple bağımsız bir üçüncü taraf olan bağımsız denetçiler tarafından doğrulanması genel kabul gören bir anlayış olmuştur. Denetim faaliyetinin önemi, bir yönüyle denetim raporunun önemini de ortaya koymaktadır. Denetim raporu, işletmenin finansal durumunu mali tablolarında ne derece doğru yansıttığı hakkında bir görüş bildirmektedir. Bu çalışmada bağımsız denetim raporu görüşleri ile firma performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak adına BİST100'de faaliyet gösteren 73 firmanın 2020 dönemi yıllık finansal tabloları incelenmiştir. Bu veriler ışığında karlılık ve performans oranları belirlenmiş bağımsız T testi analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda firmalara verilen bağımsız denetim raporu görüşlerinin, firmaların performansları arasında bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Independent audit is the process of auditing the financial statements of the companies by the independent third parties and reporting of the results that are obtained via audit process. The independent audit provides assurance to public through information in financial statements and perform an important function in business environment. Since financial tables may have deficiencies and variances that cause difficulties in comparableness because of public interest contradicting aims of business executives and stakeholders, it is gained, it is gained acceptance that financial tables should be verified by the independent auditors as an independent third party. The importance of the audit activity also reveals the importance of the audit report. The audit report expresses an opinion on accuracy of financial tables in terms of reflecting the financial position of the company. In this paper, to question the relationship between audit opinion and firm performance, annual financial tables 2020 years of 73 companies in BIST100 are analyzed. By using the data in these financial statements, profitability and performance ratios are determined and independent t-test analysis method is used. As a result of the analysis, it is concluded that there is a relationship between audit opinion and firm performance.