Ankara kentinde ku(y)ir görünürlüğü ve ku(y)ir mekân
Queer visibility and queer space in the city of Ankara
- Tez No: 711138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, Ankara kentindeki kuyir bireylerin görünürlüklerinin politikalar, yürüyüşler, açılma deneyimleri ve mekân aracılığıyla nasıl artırılabileceğini incelemeyi amaçlamıştır. Bu incelemenin sonuçları Ankara kentindeki kuyir bireylerin gereksinimlerini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar, bu amaca dayalı olarak Ankara'da yaşayan kuyir bireyler ile yapılan görüşmeleri inceleyen nitel bir analiz sağlamaktadır. Çalışma feminist yaklaşımdan temellenmekle birlikte, kuyir görünürlüğünü etkileyen faktörler (politikalar, yürüyüşler, açılma deneyimleri ve mekân) mevcut çalışmalarda ön plâna çıkan kavramlarla inşa edilmiştir. Bu faktörlerin etkisini anlayabilmek için içerik analizi, betimsel analiz, kesişimsellik analizi ve söylem analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucu göstermiştir ki; açılma deneyiminin gerçekleştirilmesi kuyir bireylerin görünürlüklerini artırmaktadır. Politik görünürlük içerisinde, politikaların ve politikacıların kuyir bireyleri yeterli düzeyde temsil edememesinin etkisi belirgindir. Yürüyüşler ile sağlanan görünürlüklerde yaptırımların ve denetimlerin artışı açığa çıkmaktayken mekânsal görünürlükler alanında, mekânın güvenli/güvensiz olması, muhafazakâr sosyo-kültürel yapı ve kuyir bireyleri mekânsal olarak temsil edecek (fiziki ve sosyal) unsurların yer edimi ihtiyaçlar arasında ön safa geçmektedir. Analiz sonuçları Ankara kentinde kuyir bireylerin görünürlüklerinde bütün faktörlerin etkili olduğunu ve sosyal temasın gerekliliğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu araştırma Ankara kentindeki kuyir bireylerin görünürlüklerinde politika, açılma deneyimleri, yürüyüşler ve mekânın en önemli faktörler ve yapılar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın bulguları mevcut çalışmaları desteklemektedir. Bu araş- tırma, toplumsal yaşam içerisinde kuyir bireylerin deneyimlerinin özellikle mekânsal arka plânını anlamamızı derinleştirmek ve onlara kendilerini ifade edebilecekleri olanakları nasıl sunabileceğimizi göstermesi bakımından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine how the visibility of queer individuals in the city of Ankara can be increased through policies, walks, opening experiences and space. The results of this study revealed the needs of queer individuals in the city of Ankara. Based on this purpose, the results provide a qualitative analysis examining interviews with queer individuals living in Ankara. Although the study is based on a feminist approach, the factors affecting queue visibility (policies, walks, opening experiences and space) are built with the concepts that come to the fore in current studies. In order to understand the effects of these factors, content analysis, descriptive analysis, intersectionality analysis and discourse analysis methods were used. The results of the analyzes showed that; realizing the opening experience increases the visibility of queer individuals. Within political visibility, the impact of policies and politicians' inability to adequately represent queer individuals is evident. While the increase in sanctions and inspections is revealed in the visibility provided by the marches, in the field of spatial visibility, the safety/unsafeness of the space, the conservative socio-cultural structure and the (physical and social) elements that will represent the queer individuals spatially come to the fore among the needs. The results of the analysis revealed that all factors are effective in the visibility of queer individuals in the city of Ankara and the necessity of social contact. In conclusion, this research revealed that politics, disclosure experiences, walks and space are the most important factors and structures in the visibility of queer individuals in the city of Ankara. The findings of the study support the existing studies. This research contributes to the literature in terms of deepening our understanding of the spatial background of the experiences of queer individuals in social life and showing how we can offer them opportunities to express themselves.