Avrupa dil portfolyosu ve dilbilgisi kuramları çerçevesinde Arapça dil eğitim setlerinin dilbilgisi içerik incelemesi
Grammar content survey of Arabic language education sets within the framework of the european language portfolio and grammar theories
  1. Tez No: 711139
  2. Yazar: ZEYNEP ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Her asırda olduğu gibi günümüzde de ehemmiyet ve itina gösterilen eğitim dallarından biri olan yabancı dil öğretiminde öğretmenin yetkinliği, uygulanan yöntem ve metot, öğrencinin hazırbulunuşluğu ve çevresel faktörlerin yanı sıra kullanılan ders materyalleri de önemli bir rol oynamaktadır. Ders materyalleri arasında ise yabancı dil eğitim setleri hem öğretmen hem de öğrenci açısından özel bir konuma sahiptir. Bu sebeple çalışmamızda, Arapça dil eğitim setleri üzerinde dilbilgisel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda el-ʿArabiyye Beyne Yedeyk, Silsilet'ul-Lisân ve el-Kitâb fî Taʿallum el-ʿArabiyye adlı Arapça dil eğitim setleri ele alınacaktır. Yabancı dil öğretimine genel bir çerçeve oluşturması amacıyla ilk olarak Avrupa Konseyi'nin hazırladığı Avrupa Ortak Başvuru Metni ve Avrupa Dil Protfolyosu incelenmiş ayrıca dört dil becerisi ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Dil bilgisinin yabancı dil öğretiminde hangi evrelerden geçtiği ve sahip olduğu konum detaylandırılarak belirlenen eğitim setleri biçimsel ve dilbilgisel açıdan tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign language study is one of the most important branch out of many different studies in educational sciences today, as through it has been for centuries. In foreign language teaching, besides the competence of the teacher, the applied method and method, the readiness of the student and environmental factors, the course materials used also play an important role. Among the course materials, foreign language education sets have a special place in terms of both the instructor and the student. In this study, a grammatical research was carried out on Arabic language training sets. In this context, the Arabic language training sets named al-ʿArabiyye Beyne Yedeyk, Silsilet'ul-Lisân and al-Kitâb fî Taʿallum el-ʿArabiyye will be discussed. In order to create a general framework for foreign language teaching, firstly, Common European Framework of Reference and European Language Portfolio prepared by the Council of Europe was examined and four language skills were discussed under separate headings. The educational sets, which were determined by detailing the stages of grammar in foreign language teaching and its position, were examined in terms of grammar.