Sık kan tranfüzyonu yapılan hastalarda kardiyak demir birikimine bağlı kardiyak fonksiyon bozukluğunun yeni ekokardiyografik yöntemlerle değerlendirilmesi
The evaluation of cardiac functional disorder due to cardiac iron deposition in patients with frequent blood transfusion with new echocardiographic methods
- Tez No: 711146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF SELİM YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Bu çalışmada sik kan transfüzyonu yapılan hastalarda kardiyak demir birikimine bağlı global sol ventrikül fonksiyonun normal olduğu, konjestif kalp yetersizliği bulgularının gelişmediği erken dönemde, miyokardın bozulabilen longitudinal fonksiyonların“'strain”ve“strain rate”ekokardiyografi ile tespit edilip edilemeyeceği araştırıldı. Materyal ve metod: Çalışmaya 27'si beta talasemi major ve 5'i aplastik anemi 'li 32 kişilik hasta grubu ile 25 kişilik sağlıklı kontrol grubu alındı. Hasta ve kontrol grubunun hepsine M-Mod, Doppler,“strain”ve“strain rate”ekokardiyografisi (Vivid 7 Expert marka cihazla) yapıldı.“Strain”ve“strain rate”ölçümlerinde örnek volümler; apikal pencere 4 boşluk görüntüsü kullanılarak, ventrikül'ün septal ve lateral duvarının bazal kısmalarından alındı. Talasemi major tanısı olan 9 hastaya T2 star MR incelemesi (1,5 Tesla Siemens Symphony marka cihazla) yapıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunda enjeksiyon fraksiyonu (EF) (%68+7,8) ile fraksiyonel kısalma (FK) (3946,4) normal saptandı ve gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi (p=0,7).
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it was investigated whether the longitudinal functions of the myocardium, which may deteriorate, can be detected by“strain”and“strain rate”echocardiography in the early period when the global left ventricular function due to cardiac iron accumulation is normal and congestive heart failure symptoms do not develop in patients who receive frequent blood transfusions. Material and method: A patient group of 32 patients, 27 with beta thalassemia major and 5 with aplastic anemia, and a healthy control group of 25 people were included in the study. M-Mod, Doppler,“strain”and“strain rate”echocardiography (with Vivid 7 Expert device) was performed on all of the patient and control groups. Sample volumes in“strain”and“strain rate”measurements; The apical window was taken from the basal portions of the septal and lateral wall of the ventricle using a 4-chamber view. T2 star MRI (with a 1.5 Tesla Siemens Symphony device) was performed on 9 patients with a diagnosis of thalassemia major. Results: Injection fraction (EF) (68+7.8%) and fractional shortening (FK) (3946.4) were found to be normal in the patient and control groups, and no significant difference was observed between the groups (p=0.7).