Detecting racial discoursein twitter
Twitter'da ırk söyleminin tespit edilmesi
- Tez No: 711147
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sosyal medya kullanımının artmasıyla, yaygın nefret söylemi oranı çarpıcı bir şekilde arttı ve bu da dünyada şiddetin artmasına neden oluyor, bu nedenle araştırmacıların ırkçı içeriği keşfetme çabalarını artırmaları ve sosyal medya aracılığıyla yayılmasını azaltmaları gerekiyor. Bu çalışma, twitter'daki ırksal söylemi tespit etmek için tweet'lerden bir dizi metinsel ve metinsel olmayan özellik çıkarma olasılığını araştırıyor. Bu araştırma, birçok makine öğrenimi modelini kullanarak ırksal tweet sınıflandırmalarının doğruluk oranını artırmak için tweet'lerden anlamsal ve dilsel özelliklerin çıkarılması ve birleştirilmesi üzerine yeni bir model temeli önerecektir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of social media, the rate of widespread hate speech has increased dramatically, which in turn leads to escalating violence in the world, so researchers must increase their efforts to discover racist content and reduce its spread through social media. This study investigates the possibility of extracting a set of textual and non-textual features from tweets to detect racial discourse in twitter. This research will suggest a new model basis on extracting and combining semantic and linguistic features from the tweets, in order to increase the accuracy rate of racial tweets classifications using many machine learning models.