Bipolar bozukluk tanılı hastalarda çocukluk çağı travmasının lityuma yanıtla ilişkisi
The chilhood trauma and the relation with the response to lithium in bipolar disorders
- Tez No: 711149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Bipolar Bozukluk (BPB) tip 1 tanılı remisyon dönemindeki hastalarda çocukluk çağı travması ve lityuma yanıt arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Prof. Dr. Timuçin Oral Duygudurum Merkezi'nde takip edilmekte olan dışlama ve dahil etme kriterlerini karşılayan BPB tip 1 tanılı 194 hasta alınmıştır. Sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Lityuma Yanıt Değerlendirme Ölçeği (Alda) uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza katılan hastaların %60,3'ü kadın (n=117), %39,7'si (n=77) erkek ve yaş ortalaması 45,93±10,37 yıldır. Hastalık başlangıç yaşı 23,23±7,52 ve hastalık süresi 22,63±10,07 yıldır. Alda ölçeğine göre, BPB tip 1 tanılı hastaların %31'inde kötü yanıt, %42'sinde kısmi yanıt, %27'sinde iyi yanıt saptandı. BPB tip 1 tanılı hastalar lityum yanıtına göre 3 kategoriye ayrıldığında ÇÇTÖ toplam ve alt ölçek puanları farksız bulundu. Hastalık başlangıç yaşı 18 ve altında olan BPB tanılı vakaların (n=53) Alda-A skorları ile cinsel istismar skorları arasında negatif ilişki (r=-0,301) saptanırken, Alda-B skorları ile duygusal istismar skorları arasında negatif ilişki (r=-0,308) bulundu. SONUÇ: Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre bipolar bozukluk tip1 tanılı hastalarda Alda ölçeğine göre yapılan lityum yanıtı kategorizasyonu ile ÇÇTÖ toplam puanı ve alt ölçek puanları arasında ilişki bulunmamıştır. Ancak erken başlangıç (18) gösteren BPB tip 1 tanılı hastalarda cinsel istismar varlığı lityum yanıtını olumsuz etkileyebilir. Yapılan 2 yönlü ANOVA analizi sonucunda lityum yanıt düzeyine göre 3 grup arasında ÇÇTÖ toplam ve alt skorlarında cinsiyetin anlamlı bir değişken olmadığı ancak kovaryant olarak hastalık başlangıç yaşı eklendiğinde duygusal istismar puanına 3 grup arasında hastalık başlangıç yaşının etkisinin olabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: It is aimed to investigate the relationship between the childhood trauma of the patients' with Bipolar Disorder (BD) type 1 in remission period and the response to lithium. METHOD: The study included 194 random BD type 1 patients who met the criteria of exclusion and inclusion and received outpatient treatment in Prof. Dr. Timuçin Oral Mood Disorder Center affiliated to Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Health Practise. The sociodemographic and clinical data form, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Young Mania Rating Scale (YMRS), Childhood Trauma Questionnarie (CTQ), and the Retrospective Assessment of the Lithuim Response Phenotype Scale (Alda Scale) were applied. RESULTS: In our study, 194 BD type 1 patients, whose gender is 60,3% women (n=117) and 39,7% men (n=77) were included. The mean age was 45,93±10,37 years, the onset mean age of the disorder was 23,23±7,52 years, and the mean duration of disorder was 22,63±10,07 years. According to the Retrospective Assessment of the Lithium Response Phenotype Scale (Alda Scale), it was determined that 31% of the patients' were poor responders, 42% were partial responders, and 27% were good responders to lithium. No difference was found between total scale score and subscale score of CTQ among the BD type 1 patients by dividing into 3 categories according to the lithuim response. It was determined a negative correlation between the Alda-A score and sexual abuse score (r=-0,301) among the the patients diagnosed BD at 18 or below (n=53) and also a negative correlation between Alda-B score and emotional score (r=-0,308). CONCLUSION: According to the results that we obtained from this study, among the BD type 1 patients, with the help of lithium response categorization fulfilled by Alda score, CTQ total score and subscale scores have no difference. However, the sexual abuse of the early onset of the BD type 1 patients can effect the lithium response negatively. According to two way ANOVA analysis, it was found that gender is not a significant variable between 3 groups of lithium response and CTQ total and subscale scores, but when the onset mean age of the disorder was added as a covariant, it could have an effect on the emotional abuse score between 3 groups.