Çocukluk çağı travmalarının bipolar bozukluk tanısı olan hastalarda saldırganlık ve intihar davranışı ile ilişkisi
The relationship between aggression and suicidal behavior in patients with bipolar disorder having childhood traumas
  1. Tez No: 520316
  2. Yazar: VESİLE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma çocukluk çağı travmalarının bipolar bozukluk tanısı olan hastalarda saldırganlık ve intihar davranışı ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Ocak - Haziran 2018 tarihleri arasında Siirt' te bir devlet hastanesinde bipolar bozukluk tanısı almış remisyonda olan ayaktan tedaviye başvuran 112 poliklinik hastaları ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Buss-Perry Agresyon Ölçeği (BPAÖ) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanıldı. Bipolar bozukluğu olan hastaların %89,3'ünde fiziksel ihmal, %74,1'inde duygusal ihmal, %75,9'unda fiziksel istismar, %79,5'inde duygusal istismar ve cinsel istismar ise hastaların %40.2'sinde belirlendi. Hastaların ÇÇTÖ toplam puanı 66.8±19,2, BPAÖ toplam puanı 94,6±28,8 ve İOÖ toplam puanı 85.3±17.9 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was made as a descriptive study to determine the relationship between childhood trauma and aggression- suicidal behavior in patients with bipolar disorder. This study was conducted with 112 outpatients who were diagnosed with bipolar disorder at remision period in Siirt state hospital between January and June 2018. Personal Information Form, Childhood Trauma Scale (CTS), Buss-Perry Aggression Scale (BPAS) and Suicide Probability Scale (SPS) were used in order to collect the data. It was determined that patients with bipolar disorder have 89.3% of physical neglect, 74.1% of emotional neglect, 75.9% of physical abuse, 79.5% of emotional abuse and 40.2% of sexual abuse. It was assessed that the total score of CTS is 66,8±19,2, the total score of BPAS is 94,6±28,8 and the total score of SPS is 85,3±17,9.