Remisyon dönemindeki şizofreni ve bipolar bozukluk tanılı hastaların çocukluk çağı travmaları ve zihin teorisi becerileri açısından sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
Comparison of patients with schizophrenia and bipolar disorders in the remission period with healthy controls in terms of childhood traumas and theory of mind skills
- Tez No: 672656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA İPEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Şizofreni ve bipolar bozukluk (BB) hastalarında Zihin Teorisi (ZT) becerilerinde bozukluklar olduğu bilinmektedir. Çocukluk çağı travmaları, şizofreni ve BB tanılı hastalarda daha sık görülmektedir ve hastaların sosyal işlevselliklerini de etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, şizofreni ve BB tip 1 tanılı hastalarda, çocukluk çağı travmaları ve ZT performanslarını sağlıklı kontroller ile karşılaştırmak, şizofreni ve BB tip 1 tanılı hastalarda çocukluk çağı travmalarının türü, şiddeti ve sıklığının, ZT performansı üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanılı 55 hasta, BB tip 1 tanılı 55 hasta ve 55 sağlıklı kontrol alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hasta grubu, Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniklerine başvuran ve toplum ruh sağlığı merkezlerinde takipli hastalar arasından seçilmiştir. Çalışmaya katılan tüm katılımcılara çocukluk çağı travmasını değerlendirmek için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), ZT'nin sosyal bilişsel alanının değerlendirilmesi amacıyla birinci derece yanlış inanç, ikinci derece yanlış inanç, ironiyi kavrama, metafor kavrama, empatik anlayış ve Faux Pas kavramayı da içeren Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği (DEZTÖ) ve ZT'nin sosyal algısal alanının değerlendirilmesi amacıyla Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) kullanılmıştır. Bulgular: ZT sosyal bilişsel alanı performansının düşükten yükseğe doğru hiyerarşik sıralaması şizofreni
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that there are impairments in the Theory of Mind (ToM) skills in patients with schizophrenia and bipolar disorder. Childhood traumas are seen more frequently in patients diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder and also affect their social functionality. In this study, it was aimed to compare childhood traumas and ToM performances of patients with schizophrenia and bipolar disorder type 1 with healthy controls and investigate the effect of the type, severity and frequency of childhood trauma on the ToM performance in patients diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder type 1. Materials and Methods: 55 patients diagnosed with schizophrenia according to DSM-5, 55 patients diagnosed with Bipolar Disorder (BD) according to DSM-5 and 55 healthy controls were included in this study. The patient group included in the study has been selected from among the patients who applied to the psychiatry outpatient clinics of Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital and followed up in community mental health centers. Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) was used to evaluate childhood trauma to all participants in the study. The Dokuz Eylul Mind Theory Scale, which includes first-order false belief, second-order false belief, comprehension of irony, metaphor comprehension, empathic understanding, and Faux Pas, was used in order to evaluate the social cognitive domain of the ToM, and Reading the Mind in the Eyes Test (RMET) was used in order to evaluate the social perceptual component of ToM to all participants in the study. Findings: The hierarchical order of the ToM social cognitive domain performance from low to high is schizophrenia