Ultra-wideband butler matrix design
  1. Tez No: 711163
  2. Yazar: SÜLEYMAN MELİKŞAH YAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN ÇAĞRI YAPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Ku frekans bandının altında çalışan geniş bantlı 4x4 Butler matris tasarımı önerilmiştir. Önerilen 4x4 Butler matrisi 3GHz ila 12 GHz arasında çalışmaktadır. Geniş bant performansı elde etmek için, Butler matrisinde kullanılan kuplörler ve faz kaydırıcılar da geniş bantta çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Yapılan çalışmaları doğrulamak için tasarlanan Butler matris üretilmiştir. Ölçüm sonuçları değerlendirildiğinde özellikle Butler matrisinin çıkış portları arasındaki ardışık faz farklarının, benzetim sonuçlarına çok yakın olduğu görülmüştür. Butler matrisi ile birleştirmek için 4x1'lik mikroşerit anten dizisi tasarlanmıştır. 4x1 anten dizisini 4x4 Butler matrisinin çıkış portlarına bağlanarak yapılan benzetimlerde önerilen yapının anten dizisinin ışınım örüntülerini 4 farklı yöne başarıyla yönlendirebildiği gözlenmiştir. 4x4 Butler matrisin huzme eğme yeteneklerini doğrulayabilmek için 4x1 mikroşerit anten dizisi üretilmiştir ve üretilen bu anten dizisi Butler matris ile birleştirilmiştir. Butler matrisinin her bir giriş portunun uyarılmasıyla oluşturulan uzak alan ışınım örüntüleri, yankısız odada ölçülmüştür. Ölçüm sonuçları, tasarlanan 4x4 Butler matrisinin anten dizisini huzmelerini istenilen yönlere başarılı bir şekilde eğebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a wideband 4x4 Butler matrix design operating below Ku-band is proposed. The proposed 4x4 Butler matrix operates between 3GHz to 12 GHz. So as to achieve wideband performance, couplers and phase shifters that are used in the Butler matrix are also designed to perform within wideband. The designed Butler matrix has been manufactured to verify its operation. It has been seen that the measured results especially the consecutive phase differences between the output ports of the Butler matrix were very close to the simulated results. A 4x1 patch antenna array is designed to be used with Butler matrix. In the simulation environment, the 4x4 Butler matrix is connected to the designed 4x1 microstrip antenna array, in order to see if it would be able tilt the beam of the designed antenna array to the desired directions. The simulation results of the 4x4 Butler matrix combined with the 4x1 antenna array have shown that the 4x4 Butler matrix is able to tilt the antenna beam successfully to the 4 different directions. So as to verify beam tilting capabilities of the 4x4 Butler matrix, the designed 4x1 patch antenna array is manufactured and combined with the Butler matrix. The farfield patterns created by exciting each input port of the Butler matrix is measured in the anechoic chamber. The measurement results yielded that the designed 4x4 Butler matrix is able to tilt the antenna array pattern successfully to the desired directions.