Servikal kanserlerde yeni tarama yöntemi – truscreen®
New screening method for cervical cancer– truscreen®
  1. Tez No: 711168
  2. Yazar: HALİS ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Servikal kanser, tarama yöntemlerinin geliştirilip yaygınlaşmasına rağmen tüm dünyada hala önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Başta serviks kanseri olmak üzere çoğu malignitelerde olduğu gibi erken tanının ve uygun tedavinin hayat kurtarıcı olduğu bir gerçektir. Preinvaziv servikal lezyonların teşhisi ve uygun tedavisi ile servikal kanserlerden ölüm %70 oranında azaltılmıştır. Kanserde tarama için kullanılan testlerin, asemptomatik populasyonda uygulanabilinecek ucuz ve basit testler olması gerekmektedir. Konvansiyonel servikal sitoloji (Pap-test) ise bunlardan en fazla kullanılandır. Liqued-based (sıvı bazlı) sitoloji, HPV DNA testi, %3-5 asetik asit ile görsel inspeksiyon (visual inspection with 3-5% acetic acid [VİA]), %3-5 asetik asit ile görsel inspeksiyonun büyütülerek bakılması (magnified visual inspection with acetic acid [VIAM]), Lugol solüsyonu ile görsel inspeksiyon (visual inspection with Lugol's iodine [VILI]) ise daha az kullanılan diğer yöntemlerdir. Çalışmamızda amaç yeni bir tanı yöntemi olan TruScreen® yönteminin tarama amacıyla kullanılmasının avantaj ve dezavantajlarını belirlemektir. Bu amaçla toplam 1438 hasta taranmış ve bunların 819 tanesine TruScreen® ile bakılmıştır. TruScreen® çalışmamızda servikal displazi yakalama oranı Pap teste göre daha iyi bulunmuştur. Ancak TruScreen® ile yapılan taramada kolposkopi oranı çok artmaktadır ve bu da taramanın maliyetine etki etmektedir. Tek başına TruScreen® kullanımı maliyet etkin bir yöntem değildir. Diğer testler ile kombinasyonu, hem fazla olan kolposkopi oranını azaltacak hem de daha etkin bir tarama yöntemi olarak kullanılmasını sağlanmış olacaktır. Gelecekte TruScreen® testinin tek başına kullanımı yerine diğer testlerle kombine kullanıldığı çalışmalar yapılması daha umut verici sonuçlar doğurabilir."
Özet (Çeviri)
Eventhough extensive screening methods had been developed, cervical cancer remains to be an important health problem. Early detection and administration of appropriate therapy is still a life saving procedure especially for cervical cancer. With advances on diagnosis and treatment of pre-invasive cervical lesions, deaths related with cervical cancer had been decreased by 70%. Screening methods for cancer have to be simple, cheap and easily appliable to asymptomatic population. The most common screening method for cervical cancer is still cervical cytology (Pap-test). Other less commonly used methods are; liquid based cytology, Human Papilloma Virus (HPV) testing, visual inspection with 3-5% acetic acid (VIA), magnified visual inspection with acetic acid (VIAM), visual inspection with Lugol's iodine (VILI). Our aim is to find out advantages and disadvantages of a recently developed method which is called as TruScreen®. Two different methods had been used (conventional pap test and TruScreen®) and 1438 patients had included into the study. 819 of these had been screened with TruScreen®. Interception rates for cervical dysplasia with TruScreen® had been found to be better than conventional pap test. The need for colposcopy dramaticly increased with the use of TruScreen®. Use of TruScreen® alone is not found to be cost effective. Combination with other methods of screening would decrease the cost of the process. Further studies needed to find out the possible effects for combination of TruScreen® with other testing methods.