Serviks kanseri taramasında normal ve riskli populasyonda hpv testi kullanımı
Hpv cervical cancer screening test using in normal and risk population
- Tez No: 464731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAĞISTAN TOLGA ARIÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Serviks kanseri, kadınlarda tüm yaşlarda göğüs ve akciğer kanserinden sonra üçüncü, jinekolojik kanserler arasında birinci sıklıkta görülen bir kanser türüdür ve kadınlarda kansere bağlı ölümler içinde ikinci sırada yer almaktadır. Serviks kanseri için majör risk faktörünün HPV olduğunun gösterilmesi, serviks kanserlerinde invaziv kanser gelişene kadar bir preinvaziv sürecin varlığı ve serviksin gözlenebilir olması serviks kanserini önlemek amacıyla tarama programlarının önemini arttırmıştır. Çalışmamızda serviks kanseri için en az iki risk faktörüne sahip ve hiçbir risk faktörüne sahip olmayan iki grup arasında pap smear sonuçları ve HPV DNA pozitifliği oranları değerlendirilmesi ve bu sonuçlara göre rutin serviks kanseri tarama programında HPV testinin kullanımında yüksek riskli grup şartının gerekli olup olmadığının veya yüksek riskli olmanın taramada ek bir faktör olarak yer alıp alamayacağının ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Hastalardan alınan servikal smearler konvansiyonel olarak çalışıldı. Alınan servikal örneklerde Real-Time PCR basamakları, HPV High Risk Typing Real Time (Nüclear Laser Medicine S.r.l., Italy) kiti ile HPV araştırıldı ve otomatize Auto-lipa cihazıyla ( Gen ID ) revers hibridizasyon yöntemi kullanılarak HPV tiplendirilmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda her iki grup arasında sitoloji sonuçları açısından fark bulunamamışken, HPV DNA pozitif saptanan hastaların hepsi literatürle uyumlu olarak riskli grupta saptanmıştır. Ancak literatürden farklı olarak ASCUS ve LSIL saptanan hiçbir hastada HPV DNA pozitifliği saptanmamıştır. Serviks kanseri risk faktörlerinden yalnızca multipartnerite HPV pozitifliğinde anlamlı olarak fazla bulundu. Sonuç: Serviks kanseri iyi bir tarama programı ile önlebilir ve insidansı azaltılabilecek bir kanserdir. HPV testinin rutin kullanıma girmesiyle birlikte smeare bağlı yalancı negatiflik sonuçlarının azaltılması yönünde ciddi adımlar atılmıştır. Her ne kadar çalışmamızda HPV testi literatürle uyumlu olacak şekilde yüksek riskli grupta fazla görülmesine rağmen, bu sonuçların sitoloji ile uyumsuz çıkmış olması; smear sonuçlarının daha dikkatli değerlendirilmesi gerekliliğini, çalışılan populasyonun daha fazla olması gerekliliğini ve son olarak hem HPV test kitlerinin hem de smear çalışılma şartları ve teknik donanımının tekrar gözden geçirilmesi gerekliliğini göstermektedir. Buna göre HPV testi ve smear testlerinin birlikte kullanımı tarama değerlendirilmelerinde yeni sonuçlara ve tartışmalara açıktır. Bu konuda geniş populasyon çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cervical cancer is at the third rank following breast and lung cancers respectively when cancers occurring in women of all ages. Cervical cancer is the most commonly observed gynecological cancer and the second most frequent cause of cancer-related death in women. Since human papilloma virus (HPV) is the major risk factor for cervical cancer, cervix can be directly observed and there is a relatively long preinvasive stage preceding cervical cancer, screening programs have been developed to prevent cervical cancer. The present study compares the Pap smear and HPV DNA results of no-risk and high-risk (at least two risk factors) groups and, thus, aims to determine whether HPV test can be used for routine screening and whether being a high-risk individual should be always required for screening by HPV test. Materials and Methods: Cervical samples from patients were examined for HPV by Real-Time PCR steps and High Risk HPV Typing Real Time (Nuclear Laser Medicine Srl, Italy). HPV typing was performed using reverse hybridization method with Auto-lip automated device (Gene ID). Results: No-risk and high-risk groups were found to be statistically similar with respect to cervical cytology. Complying with the literature, the all of HPV DNA positive patients were detected in the high-risk group. In contrast with the literature, none of the patient diagnosed with ASCUS and LSIL were positive for HPV DNA. Having multiple partners was specified as the only risk factor for cervical cancer which was found to be significantly more frequent in HPV DNA positive women. Conclusion: Cervical cancer can be totally prevented or its incidence can be reduced to minimum by the utilization of well planned screening programs. As HPV DNA test has become easily available, Pap smear related false negativity could be decreased significantly. Although HPV was significantly more frequent in the high-risk group, it was found to be unrelated with cytological results. Such discrepancy may be attributed to the relatively small cohort size as well as technical inadequacies and limitations in the assessment of cervical cytology and HPV DNA specimens. Simultaneous use of HPV DNA test and Pap smear test enhances new debates and results in clinical studies that focus on cervical cancer screening. Large scale population-based studies are warranted.