IoT based smart greenhouse monitoring and control system with early flood detection
- Tez No: 711180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin amacı, mevcut WiFi ağları kullanılarak konuşlandırılabilen, zor kurulum süreçlerinden kaçınan ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre sisteme cihaz ekleyip çıkarmasına olanak tanıyan, taşkın tespit izleme sistemli, nesnelerin interneti tabanlı bir akıllı sera geliştirmektir. otomasyon ve sera izleme için simüle edilmiş ortamı kullanmak. Araştırma, sel verilerini belirtmek için kullandığımız QoS seviyeleri gibi sistemimizde algılamayı ve birlikte çalışabilirliği garanti etmek için Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı Message Queuing Telemetri Aktarımı (MQTT) protokolünden yararlandı. seviyelerinde, sel verileri, %97.36'lık bir doğruluk sağlayan erken tahmin teslim güvencesi ile işlenebilir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, MQTT protokolü ile iletişim için sadece WiFi ağını kullanan, müdahaleci kurulumlardan kaçınan (fiziksel kablo eklemeye gerek duymayan, sadece etkin python programlama tabanlı avans simülasyonu) akıllı bir sera sistemi için bir çözüm sunmaktır. SEN-12 veri kümesinin taşkın verileri için kullanıldığı, olası taşkınlar için farklı coğrafi bölgeler sağlayan herhangi bir satıcıdan, bir cep telefonundan, tabletten veya internet bağlantısı olan herhangi bir başka cihazdan uzaktan farklı cihazları bağlamaya ve kontrol etmeye izin verir. Standart teknolojileri ve protokolleri kullanan ve sistemi kontrol etmek ve yönetmek için bir dizi hizmet sunan merkezi bir sunucudan (akıllı sera sunucusu) oluşan karmaşık ve modüler bir sistem geliştirilmiştir; aygıtların depolaması gereken bilgileri en aza indirecek bir yardımcı veritabanı; cihazların bu protokolü kullanarak iletişim kurmasını sağlayan bir MQTT aracısı olan MQTT ve son olarak gereksinimleri minimum olan cihazların yalnızca bir WiFi ağına bağlanabilmeleri gerekir. Sistem, mimarisi yatay ölçeklenebilirlik ve yüksek kullanılabilirliğin düşük birim tüketim tarifesi ile sel tespiti kullanan artan sayıda cihazla başa çıkmak için tasarlanıp uygulandığından, bağlı cihazların miktarını sınırlamaz.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop an internet of things based smart greenhouse with flood detection monitoring system that can be deployed using the existing WiFi networks, avoiding hard-installation processes and allowing users to add or remove devices from the system according to their needs using the simulated environment for automation as well as the greenhouse monitoring. The research took advantage of Internet-of-Things (IoT) based Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) protocol to guarantee detection and interoperability in our system, such as the QoS levels that we use to specify the flood data, where according to the defined levels, the flood data could be processed with early forecast delivery assurance achieving an accuracy of 97.36%. Thus, the objective of this work is to present a solution for a smart greenhouse system that only uses the WiFi network for communication with MQTT protocol, avoiding intrusive installations (it does not need to add physical wiring, just effective python programming based advance simulation), and allows to connect and control different devices, from any vendor, remotely from a mobile phone, a tablet or any other device with an internet connection where the SEN-12 dataset has been used for flood data providing different geographical regions for potential flood. A complex and modular system has been developed, which uses standard technologies and protocols and consists in a central server (smart greenhouse server), which offers a set of services to control and manage the system; an auxiliary database to minimize information that devices need to store; a MQTT broker that allows the devices to communicate using this protocol, the MQTT, and finally the devices whose requirements are minimum, they only must able to connect to an WiFi network. The system does not limit the quantity of connected devices since its architecture was designed and implemented to allow horizontal scalability and high availability to handle with a growing amount of devices using the flood detection with low tariff of unit consumption