Türk Anayasa Hukukunda fesih kurumu
The concept of dissolution in Turkish Constitutional Law
- Tez No: 711214
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Fesih kurumu, yasama ile yürütme erkleri arasındaki ilişkinin şekillenmesinin temel etkenlerinden biridir. Farklı siyasal sistemlerde çeşitli yansımalara sahip olan fesih kurumunun belirli amaç ve işlevleri bulunmaktadır. Bu amaç ve işlevler, siyasi krizi çözme, politik taktikleri gerçekleştirme veya fesih tehdidi oluşturmaktır. Bunlar da bazı fesih türleri vasıtasıyla hayata geçmektedir. Feshin sınıflandırılması, yürütmenin yasamayı feshi, karşılıklı fesih, öz fesih, kendiliğinden fesih ve halk girişimiyle fesih şeklinde yapılmaktadır. Fesih yetkisinin kullanımı bazı muhtemel sonuç ve sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, fesih kurumunun genel esasları, Türk anayasa tarihinde fesih kurumunun evrimi ve Türkiye'deki mevcut görünümü analiz edilecektir. Türkiye'nin 2017 Anayasa Değişikliği ile yürürlüğe giren yeni hükümet sisteminde fesih mekanizması önceki versiyonundan farklılaştırılmıştır. Yeni fesih dinamiği, nitelikleri sebebiyle çeşitli sorunların meydana gelmesine sebep olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of dissolution is one of the main factors in shaping the relationship between legislative and executive powers. The concept of dissolution, which has various reflections in different political systems, has specific purposes and functions. These goals and functions are to resolve political crisis, to carry out political tactics or to create a threat of dissolution. These come to life through some types of dissolution. The classification of dissolution is done in the forms of executive dissolution, reciprocal dissolution, self-dissolution, automatic dissolution and dissolution by public initiative. The exercise of power of dissolution can lead to some probable consequences and problems. Therefore, in this study, the general principles of the concept of dissolution, the development of the concept of dissolution in Turkish constitutional history and the current appearance in Turkey will be examined. In the new governmental system of Turkey that came to force with the constitutional amendment in 2017, dissolution mechanism has been differentiated from its previous version. New dynamics of dissolution may cause various problems due to its specialties.