İşyeri hekiminin görev, yetki ve sorumlulukları
Occupational physician's duties, powers and responsibilities
  1. Tez No: 711218
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF MELİH DOST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
2012 senesinde ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliğiyle alakalı geniş çerçeveli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Önceden farklı kanunlarla düzenleme altına alınan hükümler 6331 sayılı“İş Sağlığı ve Güvenliği”mevzuatı ile bir çatı altına alınmıştır. Milletlerarası düzenlemelerin yanında Anayasa'daki hükümlere göre iş sağlığıyla güvenliğinin kayıt altına alındığı sabittir. Zira Anayasa'nın 17 ile 49. maddelerinde“kişinin dokunulmazlığı”ile“çalışma hakkı”başlıklarında düzenlemelere yer verilmiştir. Bunun yanı sıra“6331 Sayılı İş Güvenliği ve Kanunu”mevzuatına göre çalışmalarda bulunanların yanında işverenlerce alınması gereken önlemlerle yükümlülükler detaylandırılmıştır. Yasanın yanında tanımlamayla koşullarla ilgili de“İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğine”yer verilmiştir. Çalışmamızın konusu iş sağlığıyla güvenliği bakımından işverence alınması gerekli sağlık tedbirleri adına çok önemli bir pozisyona sahip olan işyeri hekiminin görevleri, yetkileri ve sorumluluklarıdır. Bu hususta çalışmamızda konuya ilişkin doktrin ve Yargıtay kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2012, comprehensive regulations on occupational health and safety were enacted in Turkey. By force of the Code of Occupational Health and Safety numbered 6331, occupational health and safety legislation provisions, which were previously stipulated under different codes, are gathered under one heading. The Turkish Constitution certainly guarantees occupational health and safety regulations as well as international regulations. As a matter of fact, the 17th and 49th articles of the Constitution regulate the right to“physical integrity”and the“right to work”. Moreover, the measures that have to be taken and the obligations that have to be fulfilled by employers are regulated in detail in the Code of Occupational Health and Safety numbered 6331. Besides the Code, concerning the definitions and conditions, a“Regulation on Duty, Authority, Responsibility and Education of the Occupational Physicians and other Medical Personnel”has also been enacted. This thesis elaborates the duties, authorities and responsibilities of the occupational physician, who is pivotal in terms of the health measures that have to be taken by employers. In this regard, scholarly opinions and the Court of Cassation judgements have been addressed in our study.